Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Umowa na przebudowę linii między Toruniem i Chełmżą - podpisana

Szymon Spandowski
Polska Press
Kolejarze podpisali wartą niemal 140 milionów złotych netto umowę na projekt i przebudowę linii kolejowej między Toruniem i Chełmżą. Dzięki tej inwestycji powstanie jeden nowy przystanek, trzy inne zostaną zmodernizowane. Wszystko powinno być gotowe w 2022 roku.

Wszystko wskazuje na to, że planowana od dawana rewitalizacja toruńsko-chełmżyńskiego odcinka linii kolejowej nr 207 wreszcie trafiła na właściwe tory.

Przypomnijmy, że pierwszy przetarg w tej sprawie Polskie Linie Kolejowe ogłosiły rok temu. W czerwcu 2018 roku postępowanie zostało jednak unieważnione z powodu awarii systemu informatycznego, która zaburzyła procedurę. W lipcu kolejarze rozpisali nowy konkurs i otrzymali sześć ofert. Firmy, które zgłosiły trzy najwyżej ocenione propozycje, stanęły w kolejnych szrankach - aukcji elektronicznej. Rywalizację ostatecznie wygrała spółka Porr, proponując za przygotowanie projektu i zrealizowanie go 139,2 miliona złotych netto. Z tą firmą PKP-PLK podpisały umowę.

PLK poprawią standard obsługi podróżnych w Łysomicach, Ostaszewie i Grzywnie. Przebudowane perony ułatwią korzystanie z pociągów. Dzięki pochylniom zostaną dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Będą nowe wiaty, ławki, energooszczędne oświetlenie, wymienione zostanie oznakowanie - wylicza Przemysław Zieliński z zespołu prasowego Polskich Linii Kolejowych. - Na zrewitalizowanym odcinku linii nr 207 zostanie zbudowany nowy przystanek Toruń Mokre, który poprawi dostęp do kolei w północnych dzielnicach miasta. Zmieni się lokalizacja przystanku w Ostaszewie Toruńskim, który zostanie przeniesiony o około 700 metrów bliżej centrum wsi, co poprawi dostęp podróżnych do kolei.

Po zakończeniu inwestycji pociągi pasażerskie będą mogły jechać z prędkością do 120 kilometrów na godzinę, zamiast obecnej średniej prędkości 90 km na godzinę, a pociągi towarowe przyśpieszą do 80 km/h, zamiast obecnych 40 km/h - dodaje Przemysław Zieliński. - Poziom bezpieczeństwa na linii zwiększy wymiana i modernizacja urządzeń systemu sterowania ruchem kolejowym. Nowa nawierzchnia i urządzenia na 14 przejazdach kolejowo-drogowych i przejściach dla pieszych zapewnią sprawne i bezpieczne przekraczanie torów przez kierowców i pieszych. Przebudowa obejmie też 15 przepustów.

Prace będą wiązały się z całkowitym wstrzymaniem kursów pociągów pasażerskich na tym odcinku. Podczas remontu kursować będą autobusy zastępcze po drodze krajowej nr 91 z dojazdem do miejscowości Grzywna, w rejon przystanku osobowego.
Wszystko ma być gotowe w 2022 roku. Inwestycję w 85 procentach finansuje Unia Europejska w ramach Regionalnego Programu Europejskiego.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska