https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Unia w szkolnej ławie

Małgorzata Wąsacz
Są formą propagowania idei integracji europejskiej. Powstają w gimnazjach i szkołach ponadpodstawowych. Szkolne Kluby Europejskie, bo o nich mowa, cieszą się coraz większym zainteresowaniem uczniów.

     Inicjatywa ich powoływania narodziła się Portugalii, skąd przez Radę Europy trafiła w latach 90. do Polski.
     Czym jest Klub?
     
Klub europejski jest formą współpracy nauczycieli i ich uczniów na rzecz upowszechnienia wiedzy o Europie. - Nie ma jedynego, obowiązującego modelu. Klub nie musi posiadać osobowości prawnej, gdyż wystarczy zapał uczniów, pomoc i opieka nauczycieli oraz zgoda dyrektora szkoły- usłyszeliśmy w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej. Powinien natomiast współpracować z przedstawicielami władz miasta, regionu, organizacjami samorządowymi i rządowymi oraz placówkami oświatowymi i kulturalnymi. Kluby europejskie mogą również uczestniczyć w europejskich programach edukacyjnych: "Sokrates" oraz "Młodzież 2000".
     Region w czołówce
     
W regionie kujawsko-pomorskim działają 102 Kluby Europejskie. Jednym z najbardziej aktywnych jest "Konopa", który od września 1998 roku istnieje w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu. W większości tworzą go uczniowie klasy autorskiej z elementami prawa i europeistyki. Jego opiekunami są Janina Burchardt oraz Waldemar Wąśniewski. Klub aktywnie współpracuje m.in z: Biurem Integracji Europejskiej Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, Starostwem Powiatowym w Inowrocławiu oraz Ośrodkiem Badań Edukacji Europejskiej w Poznaniu.
     Aktywni na wszystkich polach
     
Każdego roku w kwietniu Klub organizuje Dni Europy. W ich ramach przeprowadzany jest finał Regionalnego Konkursu Wiedzy o Integracji Europejskiej. - W jego tegorocznej, trzeciej już edycji konkursu wzięło udział ponad tysiąc uczniów szkół średnich z sześciu województw - mówi Waldemar Wąśniewski. Podczas tych dni przeprowadzany jest także przegląd piosenki europejskiej, bieg uliczny, prezentacja stoisk poszczególnych krajów unijnej piętnastki.
     Członkowie Klubu często organizują dyskusje na tematy związane z integracją europejską. Zapraszają na nie nie tylko polityków, ale także naukowców, osoby ze świata prasy, sportu i kultury. Poza tym "klubowicze" utrzymują bliskie kontakty z kolegami z całej Europy. Zawsze w wakacje wyjeżdżają na Ginsburgskie Spotkania Młodzieży. W tym roku odbyły się one w niemieckim Siegen. Ciekawą formą działalności są tzw. wyjazdy studyjne. - Podczas nich zwiedzamy miejsca, do których zwykłe wycieczki nie docierają. Gdy byliśmy w Londynie odwiedziliśmy np. Ambasadę Polską, Sekcję Polską BBC oraz Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalnym, gdzie spotkaliśmy się z prezydentem na uchodźstwie Ryszardem Kaczorowskim - _opowiada Waldemar Wąśniewski.**
     W swoim gronie członkowie "Konopa" mają kilku finalistów i laureatów olimpiad i konkursów wiedzy o Unii Europejskiej. Sami takie konkursy organizują dla gimnazjalistów powiatu inowrocławskiego.
     
Klub w "Ósemce"
     Od 1999 roku Szkolny Klub Europejski działa w VIII LO w Bydgoszczy**. Jego opiekunem jest Maria Ciemińska. Ma on za zadanie kształtowanie postaw młodego Europejczyka. Bliską współpracę prowadzi z Biurem Integracji Europejskiej Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, Fundacjami: Schumanna, Stefana Batorego, Eberta oraz Akademią Bydgoską.
     Każdego roku w marcu odbywa się finał organizowanego przez Klub konkursu dotyczącego historii jednoczącej się Europy. -
Ma on uświadomić licealistom, że ten proces nie miał miejsca tylko po II wojnie światowej, ale już dużo wcześniej, bo za czasów Karola Wielkiego - mówi Maria Ciemińska. Z kolei członkowie Klubu poszczycić się mogą udziałem w finałach wielu konkursów o Unii Europejskiej. Szerokim poparciem uczniów cieszy się Tydzień Europejski. W jego ramach wszyscy nauczyciele przeprowadzają lekcje dotyczące Europy, np. na chemii licealiści poznają osiągnięcia największych chemików Starego Kontynentu. Z Klubem ścisłą współpracę prowadzi zespół muzyczny, którego motto brzmi: "Przez muzykę do zjednoczonej Europy".
     Ile kroków do Europy?
     
26 i 27 września w "Ósemce" odbędzie się impreza pod nazwą "Dwa kroki do Europy". Pierwszego dnia, w czwartek, zaplanowano Europejskie Dni Języka. Natomiast w piątek odbędzie się "Dzień z historią". Podczas jego trwania zajęcia prowadzić będą nauczyciele liceum oraz gość specjalny, profesor z Londynu
. - Imprezę organizujemy po raz pierwszy, lecz mam nadzieję, że na trwałe wpisze się ona do kalendarza naszej szkoły_- dodaje Maria Ciemińska.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska