COVID-19: Unijne Certyfikaty Covidowe obowiązują już w Polsce
Jak poinformowali 1 czerwca przedstawiciele rządu, Unijne Certyfikaty Covidowe są dostępne także w Polsce.
- Polska przystępuje do systemu Unijnych Certyfikatów Covidowych. To system stworzony przez Komisję Europejską po to, żeby móc ułatwić swobodne podróżowanie w Unii Europejskiej podczas pandemii
- mówił na początku czerwca minister zdrowia Adam Niedzielski.
I dodawał: - Ten system certyfikatów to elektroniczny dowód na to, że osoba przebyła chorobę COVID-19 i ma status ozdrowieńca. Drugi obszar, w którym certyfikaty będą wydawane, to jest kwestia negatywnego testu na COVID-19 (tylko na podstawie testów PCR - dop. red.). I wreszcie trzeci typ certyfikatu, o którym mówimy od dawna i który interesuje nas wszystkich najbardziej, to ten, który potwierdza zaszczepienie przeciw COVID-19.
Jedziesz na wakacje? Potrzebujesz szczepienia i certyfikatu

Dotychczas pobieranie certyfikatów możliwe było tylko zInternetowego Konta Pacjenta (pacjent.gov.pl). Dostępne było w dówch wersjach - internetowej - w formie kodu QR, a także do wydruku - w formacie PDF.
Unijne Certyfikaty Covidowe teraz dostępne w specjalnej aplikacji
Jednak od wtorku, 8 czerwca, Unijny Certyfikat Covidowy jest dostępny również na telefon za pomocą specjalnej aplikacji umożliwiającej odczytywanie kodów QR.
Jak poinformował minister Niedzielski, na ten moment aplikacja dostępna jest jedynie na telefonach z systemem iOS, jednak od 10 czerwca mogą korzystać z niej także posiadacze smartfonów z systemem Android.
- Od dziś w sklepie AppStore można pobrać aplikację do odczytu QR kodu w ramach Unijnego Certyfikatu Covidowego. Niedługo również w Google Play
- poinformował we wtorek wieczorem na Twitterze szef resortu zdrowia.
Czego nie robić przed szczepieniem na koronawirusa? Nie rób ...
Unijny Certyfikat Covidowy - co to takiego?
UCC to dokumenty, które mają obowiązywać we wszystkich państwach Unii Europejskiej, a także w Norwegii, Islandii i Liechtensteinie. Warto jednak zaznaczyć, że większość krajów wprowadza je dopiero od 1 lipca (do tego należy doliczyć ewentualny okres przejściowy, który może trwać nawet sześć tygodni).
Certyfikaty te mają ułatwić podróżowanie między państwami, ale również być zaświadczeniem dla osób, które zostały już w pełni zaszczepione, by nie były one uwzględniane w limitach na imprezach, koncertach czy weselach.
Kto może otrzymać Unijny Certyfikat Covidowy?
Certyfikaty wydawane są w trzech sytuacjach. Jeśli dana osoba:
- została w pełni zaszczepiona przeciw koronawirusowi,
- ma status ozdrowieńca,
- wykonała test w kierunku COVID-19 i uzyskała wynik negatywny
Jak długo jest ważny Unijny Certyfikat Covidowy?
Dokumenty są dostępne zupełnie za darmo i są wystawiane w języku narodowym oraz angielskim. Ich ważność uzależniona jest od sytuacji w jakiej zostały wystawione:
- w przypadku osób w pełni zaszczepionych - 1 rok,
- w przypadku ozdrowieńców - od 11. do 180. dnia od pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa,
- w przypadku negatywnego wyniku testu w kierunku COVID-19 - 48 godzin
Kto nie powinien szczepić się przeciw koronawirusowi? Te oso...
Takie są możliwe skutki uboczne i działania niepożądane szcz...