Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unisław. Nareszcie mają swój kąt

Joanna Głodowska
Największą radość dają dzieciom zajęcia z dogoterapii
Największą radość dają dzieciom zajęcia z dogoterapii fot. Joanna Głodowska
Dzieci ze Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych "Iskierka" uczestniczą w zajęciach terapeutycznych w nowej pracowni.

Po długich staraniach pracownikom organizacji udało się stworzyć Pracownię Wczesnego Wspomagania Rozwoju. Od ponad roku gromadzili środki na ten cel. Zajęcia odbywają się teraz w świetlicy przy ul. Lipowej.
- Autorski program "Radosne doświadczanie świata - zajęcia terapeutyczne" umożliwił pozyskanie niezbędnych środków z dotacji celowej - mówi Jan Michałowski, prezes stowarzyszenia. - Dzięki wsparciu z Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Gminy i jednoprocentowemu odpisowi od podatku stać nas na zakupienie specjalistycznego sprzętu.
W nowej pracowni realizowane są zajęcia terapeutyczne. Są nimi objęte dzieci z gminy Unisław w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym z różnymi dysfunkcjami. - Zajęcia mają na celu wszechstronny rozwój dzieci, stosujemy polisensoryczne odkrywanie świata, które dostarcza im wielu cennych doświadczeń - przekonuje Barbara Wojtyszyn, nauczycielka. - W programie ujęliśmy zabawy z chustą animacyjną Klanza, zabawy ortofoniczno-muzyczne, elementy logorytmiki, techniki relaksacyjne, piosenki, słuchowiska, masażyki dziecięce i metoda ruchu rozwijającego V. Sherborne.
Realizacja programu potrwa dziesięć miesięcy. Podczas wakacji zorganizowany zostanie wypoczynek. Nadrzędnym celem jest poprawa koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej uczestników.
- Rozwój dzieci zależy od ich predyspozycji - twierdzi Jan Michałowski. - Już widać pierwsze efekty naszych starań. Dzieci stają się samodzielne, mówią o swoich potrzebach, są bardziej śmiałe, otwarte i - co najważniejsze - formułują słownie swoje myśli.
Poza tym, stowarzyszanie organizuje raz w miesiącu zajęcia z dogoterapii prowadzone przez Fundację Cane Pro Humano z Bydgoszczy.
- Z pomocą psów pomagamy w rehabilitacji, przełamywaniu barier z wysiłkiem fizycznym, bólem, strachem, zwierzaki otwierają dzieci - wyjaśnia Teresa Matu-szyńska, koordynator zajęć, wolontariuszka. - W zajęciach uczestniczą osoby o różnym stopniu niepełnosprawności, dlatego potrzeba cierpliwości, by nauczyć ich nowych umiejętności. Gdy widzę poprawę w ich stanie zdrowia czuję ogromną satysfakcję, wiem, że warto się poświęcać.
Zadaniem stowarzyszenia jest nie tylko poprawa stanu zdrowia podopiecznych, ale również promowanie pozytywnego wizerunku niepełnosprawnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska