Napisz podanie do pracodawcy
Pracujący ojciec powinien wystąpić z pisemnym wnioskiem do pracodawcy na siedem dni przed planowanym terminem urlopu.
Pracodawca nie będzie mógł zakwestionować terminu urlopu wskazanego we wniosku. Za okres korzystania z tego urlopu mężczyźnie będzie przysługiwał zasiłek macierzyński.
Dodatkowy macierzyński też dla mamy…
Także panie od 1 stycznia 2010 roku będą miały prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Bezpośrednio po zakończeniu zwykłego urlopu macierzyńskiego będą mogły one skorzystać z dwóch tygodni urlopu fakultatywnego (lub trzech, jeśli urodzą co najmniej dwoje dzieci przy jednym porodzie).
Dodatkowy urlop nie będzie obowiązkowy. W 2014 roku ma on wynosić: do sześciu tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie oraz do ośmiu tygodni - w razie urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie. Do tego czasu dodatkowy urlop macierzyński będzie stopniowo wydłużany.
...lub dla taty
Z dodatkowego urlopu macierzyńskiego ojciec może skorzystać w dwóch przypadkach: jeżeli matka zrezygnuje z podstawowego urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu 14 tygodni, z pozostałej części tego urlopu będzie korzystał ojciec, albo jeśli matka po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego nie będzie zamierzała korzystać z dodatkowego urlopu, wtedy wykorzystać go może ojciec.
Dodatkowy urlop macierzyński jest udzielany bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego. Nie trzeba wykorzystać go w całości. Istnieje możliwość łączenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego z pracą u pracodawcy go udzielającego, ale w wymiarze nie wyższym niż pół etatu.
Źródło: