Urlop rodzicielski - nowe zasady
Nowe zasady dotyczące urlopów rodzicielskich, przegłosowane przez Parlament Europejski, przewidują podział urlopu pomiędzy rodzicami w taki sposób, że nie może on w całości przypadać na jednego z nich. Jeden z rodziców (najczęściej będzie nim ojciec) ma do wybrania co najmniej dwa miesiące urlopu rodzicielskiego. W praktyce dla większości rodziców oznacza to skrócenie urlopu rodzicielskiego dla matek i wydłużenie go dla ojców do minimum dwóch miesięcy. Mamy dzięki temu będą mogły szybciej wrócić do pracy, a ojcowie - spędzić czas z dziećmi.
Przeczytaj także: Urlop rodzicielski ulega zmianie. Są nowe wytyczne komisji Europejskiej [ZASADY]
Dyrektywa przegłosowana przez Parlament Europejski różni się od obecnie obowiązujących w polskie przepisów, które w związku z tym będą musiały zostać zmienione. W aktualnym stanie prawnym, urlop macierzyński i urlop rodzicielski w Polsce może wynieść maksymalnie rok, a rodzice nie muszą go dzielić między sobą. W myśl nowych, europejskich przepisów, długość urlopu, którego nie będzie można przenieść na drugiego rodzica, będzie musiała wynieść dwa miesiące. Dyrektywa, o której mowa, przewiduje także, że z urlopu rodzicielskiego będzie można skorzystać do 8. roku życia dziecka. Jeśli rodzic nie wykorzysta do tego czasu przysługującego mu urlopu rodzicielskiego - niewykorzystane dni przepadną.
Urlop rodzicielski - od kiedy nowe zasady?
Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?
Zgodnie z unijnym prawem, przegłosowana przez Parlament Europejski dyrektywa wejdzie w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE. Kiedy w Polsce zaczną obowiązywać nowe przepisy? Państwa członkowskie Unii Europejskiej mają trzy lata na przystosowanie przepisów krajowych do tej dyrektywy.
Co sądzicie o nowych zasadach urlopu rodzicielskiego? Przepisy wprowadzone przez Parlament Europejski to dobry pomysł? Czekamy na Wasze komentarze!
Emerytury dla matek. Sprawdź, o co w tym chodzi!
