W każdym kraju Unii Europejskiej ojcowie mają zyskać prawo do dwóch miesięcy urlopu rodzicielskiego. Wolnego nie będą mogli przekazać matkom. Komisja UE przyjęła we wtorek, 26 lutego, dyrektywę w tej sprawie.
- Chcemy zapobiec sytuacjom, w których jedno z rodziców, zwykle kobieta, aby realizować obowiązki rodzinne, musi zrezygnować ze swojego rozwoju zawodowego. Przede wszystkim jednak chcemy walczyć ze zjawiskiem "kary za macierzyństwo i premii za ojcostwo - komentuje europosłanka Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, cytowana przez "Gazetę Wyborczą".
Zobacz także: Nowy Kodeks Pracy 2019. Urlop na nowych zasadach? Zobacz, co się zmieni, a co było tylko obiecanką!
Urlop rodzicielski. Jak było do tej pory?
Aktualnie polskie prawo dawało więcej dowolności w kwestii opieki nad dzieckiem. Przez pierwsze 14 tygodni po urodzeniu dziecka na urlopie musi być matka. Pozostały czas, czyli urlop macierzyński wraz z rodzicielskim, który trwa rok, rodzice mogą podzielić według własnego uznania.
Urlop rodzicielski. Co wkrótce się zmieni?
W "Dzienniku Gazecie Prawnej" wiceminister Stanisław Szwed opowiedział o konieczności wprowadzenia do polskiego prawa unijnej dyrektywy, która ma zagwarantować dodatkowo po dwa miesiące urlopu rodzicielskiego – zarówno dla matki, jak i dla ojca. Urlopów nie będzie można „przenosić” na drugiego rodzica.
Zobacz także: Pracowniku, poznaj swoje prawa! Prawo pracy 2019
Aktualnie urlop po urodzeniu dziecka może być rozdzielany, przy czym:
- przez pierwsze 14 tygodni po urodzeniu dziecka na urlopie musi przebywać matka;
- pozostały czas z dzieckiem rodzice mogą podzielić według uznania.
Razem płatny urlop dla rodziców wynosi 52 tygodnie.
Na wdrożenie dyrektywy Polska ma 3 lata.