
Rodzice, którzy nie chcą lub nie mogą posłać dziecka do żłobka czy przedszkola mogą wydłużyć okres przebywania z dzieckiem w domu. Mają do swojej dyspozycji urlop rodzicielski, urlop ojcowski oraz urlop wychowawczy. Sprawdź, czym różnią się poszczególne rodzaje urlopów i na jaki okres można je wziąć.

Urlop rodzicielski na jedno dziecko
Wymiar urlopu: 32 tygodnie
Rodzic, który wykorzystał urlop macierzyński, może przedłużyć okres przebywania z dzieckiem w domu, biorąc urlop rodzicielski. Urlop ten jest udzielany bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego.
Wniosek o urlop rodzicielski trzeba złożyć nie później niż 21 dni przed rozpoczęciem urlopu. W przypadku urodzenia jednego dziecka rodzic ma do swojej dyspozycji maksymalnie 32 tygodnie (8 miesięcy) urlopu rodzicielskiego.


Urlop rodzicielski dla opiekuna dziecka
Wymiar urlopu: 29 tygodni
Prawo do urlopu rodzicielskiego przysługuje także pracownikowi, który nie jest biologicznymi rodzicem, ale przyjął dziecko na wychowanie (pod warunkiem, że wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o przysposobienie dziecka). Z urlopu rodzicielskiego mogą również skorzystać rodzice zastępczy (nie dotyczy to rodziny zastępczej zawodowej, która nie jest spokrewniona z dzieckiem).
Rodzice, którzy przyjęli dziecko na wychowanie, mogą wziąć nawet 27 tygodni urlopu rodzicielskiego. Muszą to zrobić, zanim maluch ukończy 7. rok życia. (W przypadku dzieci z odroczonym obowiązkiem nauki urlop rodzicielski przysługuje do 10. urodzin podopiecznego.)