
Urlop rodzicielski w częściach
Maksymalny wymiar jednej części urlopu: 16 tygodni
Jeżeli oboje rodziców chce partycypować w wychowaniu dziecka, mogą podzielić urlop rodzicielski na maksymalnie 4 części. Jedna faza urlopu nie powinna trwać dłużej niż 16 tygodni, a poszczególne części muszą następować bezpośrednio po sobie.
Od tej reguły istnieje pewien wyjątek. 16 tygodni urlopu może przypadać na termin, który nie następuje bezpośrednio po innych częściach. Ten element urlopu pomniejsza jednak wymiar przysługującego rodzicowi urlopu wychowawczego.
Urlop rodzicielski w częściach musi zostać wykorzystany, zanim dziecko ukończy 6. rok życia. Wniosek o taki urlop należy złożyć nie później niż na 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Każdy fragment urlopu rodzicielskiego musi być w wymiarze wielokrotności tygodnia.

Urlop rodzicielski dla obojga rodziców jednocześnie
Wymiar urlopu: 29, 32 lub 34 tygodnie
Ojciec i matka mogą przebywać na urlopie rodzicielskim jednocześnie, jednak łącznie mają do swojej dyspozycji nie więcej niż 32 tygodnie w przypadku narodzin jednego dziecka, 34 tygodnie, jeżeli na świat przyszło w tym samym czasie więcej dzieci oraz 29 tygodni na dziecko, które ma być przysposobione lub jest w niezawodowej i niespokrewnionej z dzieckiem rodzinie zastępczej.

Urlop rodzicielski łączony z pracą na jedno dziecko
Wymiar urlopu: 64 tygodnie
Urlop rodzicielski można łączyć z pracą zawodową, ale wówczas jego wymiar nie powinien przekroczyć połowy etatu. Jeżeli pracownik wykonuje pracę zarobkową przebywając na urlopie rodzicielskim, wymiar przysługującego mu urlopu wydłuża się proporcjonalnie do wymiaru jego pracy.
Przykładowo, rodzic pracujący na pół etatu, któremu urodziło się jedno dziecko, może wykorzystać 64 tygodnie urlopu rodzicielskiego.

Urlop rodzicielski łączony z pracą na więcej niż jedno dziecko
Wymiar urlopu: 68 tygodni
Adekwatnie, wymiar urlopu rodzicielskiego na dwoje lub więcej dzieci także wydłuża się proporcjonalnie do wymiaru pracy. Prawo przewiduje nawet 68 tygodni urlopu rodzicielskiego na wychowywanie dzieci przez pracujących rodziców.