MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Urna zamiast trumny. Na cmentarzu stanie kolumbarium

Sandra Szymańska
Takie kolumbarium, na wzór tego w Złotowie (na zdjęciu), miałoby stanąć na cmentarzu komunalnym
Takie kolumbarium, na wzór tego w Złotowie (na zdjęciu), miałoby stanąć na cmentarzu komunalnym Nadesłane
Wiele wskazuje na to, że na cmentarzu komunalnym w Sępólnie powstanie kolumbarium. Prezes Zakładu Transportu i Usług nie składa deklaracji o konkretnym terminie, ale bada zainteresowanie wśród mieszkańców.

O budowę kolumbarium od początku kadencji zabiega radny Leszek Kakol, ale taki pomysł pojawiał się już wśród radnych poprzednich kadencji. Wydaje się, że teraz sprawa nabrała tempa, ponieważ Zakład Transportu i Usług w Sępólnie, który zarządza cmentarzem komunalnym, od dwóch tygodni bada zainteresowanie mieszkańców pochówkiem poprzez kremację.

- Poczyniliśmy kroki w tym kierunku. Chcielibyśmy mieć orientacyjną ilość osób, którzy byliby zainteresowani taką formą pochówku. Na razie takich deklaracji mamy 11, ale oczywiście zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy, którzy by się ku tej formie skłaniali, zgłoszą się do nas – informuje Grzegorz Gliński, prezes ZTiU. - Damy jeszcze trochę czasu na chęć wyrażenia zainteresowania. Potem przeanalizujemy wielkość kolumbarium, które miałoby powstać – dodaje.

Miejsce na budowę jest już wydzielone – to teren przy krzyżu, gdzie w grobie ziemnym złożona została już jedna urna. Na razie zakład skłania się ku budowie kolumbarium składającego się z 36 nisz. Jedna pomieści dwie urny. To, czy powstanie w tym roku, nie jest pewne, bo wszystko zależy od finansów. Koszt monumentu z 36 niszami wykonanego z granitu to ok. 30 tys. zł.

- Nie chcę składać deklaracji dotyczącej terminu. Zobaczymy, jak to będzie wyglądało po przeanalizowaniu ilości nisz – mówi „Pomorskiej” prezes Gliński.

Nie wiadomo na razie również tego, czy zakład sfinansowałby budowę ze swoich funduszy czy budżetu gminy. Nadal można wyrazić swoje zainteresowanie pochówku przez kremację bezpośrednio w ZTiU, mailowo ([email protected]) lub telefonicznie pod nr 52 388 80 90.

Zobacz także:
Śmieci w gminie Sępólno droższe o ponad połowę

Warto wspomnieć, że katolicy rzadziej niż osoby niewierzące decydują się na kremację ciała po śmierci. Kościół nie zakazuje jednak takiej formy pochówku, jeśli nie została wybrana z powodów sprzecznych z nauką chrześcijańską. Szczegółowe wytyczne zostały przedstawione w instrukcji wydanej przez Kongregację Nauki Wiary dotyczącej pochówku ciał zmarłych oraz przechowywania prochów w przypadku kremacji. Dokument Watykanu wskazuje, że prochów nie można rozrzucać ani przerabiać na pamiątki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska