MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Urząd Marszałkowski wykupi basen solankowy w Ciechocinku. To ratunek dla zabytku

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Basen termalno-solankowy, to jedna z wizytówek nadwiślańskiego uzdrowiska. Od lat popadał w ruinę
Basen termalno-solankowy, to jedna z wizytówek nadwiślańskiego uzdrowiska. Od lat popadał w ruinę Ewelina Fuminkowska
Basen termalno-solankowy w Ciechocinku jest zamknięty od 2002 roku. W 2009 roku obiekt wraz z działką został sprzedany prywatnemu właścicielowi, kilka razy zmieniał właściciela i popadał w ruinę.

Od kilku lat trwały prace, które miały na celu wywłaszczenie zabytkowego basenu w Ciechocinku. Prace zainicjowali Stowarzyszenia "Razem dla Ciechocinka" i Józef Łyczak, wcześniej senator, teraz radny wojewódzki, to u niego w biurze odbywały się spotkania w sprawie przejęcia zabytkowego, zniszczonego już obiektu.

W maj 2023 roku powiedział: - Chcemy, by basen trafił do Urzędu Marszałkowskiego, który już zarządza spółką Uzdrowisko Ciechocinek, ta natomiast zajmuje się tężniami innymi obiektami. Rozmawialiśmy również o odtworzeniu basenu. Zapadła decyzja, że będzie sam basen bez części hotelowej, tak jak wyglądał w 1932 roku - mówił wówczas Józef Łyczak.

Basen termalno-solankowy w Ciechocinku jest zamknięty od 2002 roku. W 2009 roku obiekt wraz z działką został sprzedany prywatnemu właścicielowi za 5 383 300 złotych! Do dziś kilka razy zmienił właściciela, ale popadł w ruinę.

Znów pojawiło się światełko w tunelu dla ciechocińskiego basenu. 

W poniedziałek, 17 czerwca podczas posiedzenia sejmiku województwa zapadła kluczowa decyzja dla dwóch nieruchomości położonych w nadwiślańskim uzdrowisku.

Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego zabezpieczył w tegorocznym budżecie pieniądze na wykup terenu z zabytkowym basenem. Na ten cel chcą przeznaczyć nie więcej niż 15 mln złotych.

Obecnie właścicielem basenu jest firma Termy Ciechocinek.

- Druga nieruchomość to budynek Łazienek, który zostanie zakupiony za kwotę nie wyższą niż 10 milionów złotych. Znajdujący się przy ul. D.M. Raczyńskich 4 zespół łazienek o łącznej powierzchni użytkowej około 2200 m² również jest wpisany do rejestru zabytków. Po zakupie, planowana jest adaptacja tego budynku do zadań własnych samorządu województwa - napisał na swoim fanpage Jarosław Jucewicz, burmistrz Ciechocinka. - Serdecznie dziękuję radnym i zarządowi województwa za ich zaangażowanie i wsparcie w ochronie dziedzictwa kulturowego naszego regionu. Dzięki ich decyzjom, te historyczne miejsca będą mogły odzyskać dawną świetność i służyć kolejnym pokoleniom.

Historia basenu w Ciechocinku w telegraficznym skrócie

  • 1930 - 1932 - powstanie basenu według projektu Romuald Gutta i Aleksandra Szniolista, pod nadzorem inż. arch. Władysława Noakowskiego, bratanka Stanisława Noakowskiego. Stanisław to znany architekt z Nieszawy

  • 4 czerwca 1932 uroczyste otwarcie, w którym wziął udział prezydent II RP Ignacy Mościcki.

  • 1993 roku kąpielisko zostało wpisane do rejestru zabytków

  • 2002 - zamknięto basen

  • 2009 - sprzedaż obiektu wraz działką obok prywatnemu właścicielowi za 5 383 300 złotych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Urząd Marszałkowski wykupi basen solankowy w Ciechocinku. To ratunek dla zabytku - Aleksandrów Kujawski Nasze Miasto

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska