Zobacz wideo: Wiosnę w Kujawsko-Pomorskiem mamy w środku zimy

Burmistrz poinformował, że przygotowują się do skorzystania ze środków programu „Odbudowa zabytków”, realizowanego w ramach inwestycji strategicznych.
W Chełmnie złożą wnioski w sumie na 35 mln złotych
- Złożymy dziesięć wniosków łącznie na 35 mln złotych – mówi Artur Mikiewicz. - Jeden wniosek może uzyskać maksymalne dofinansowanie 3,5 mln złotych i o maksymalne kwoty na remonty naszych obiektów będziemy się ubiegać. Tym bardziej, że jesteśmy wybitnie bogaci w zabytki.
Jak wskazał burmistrz, warunki w rządowym programie dla wnioskodawców są bardzo preferencyjne, gdyż można pozyskać aż 98 procent dofinansowania.
- Mam nadzieję, że choć część naszych wniosków zostanie rozpatrzona pozytywnie i uzyskamy dofinansowanie - liczy Artur Mikiewicz.
O pieniądze na jakie zadania chce wystąpić Urząd Miasta Chełmna?
- Etap I prac konserwatorsko-remontowych związanych z dwiema elewacjami ratusza z kompleksową dokumentacją elewacji w formie ortoplanów – mówi burmistrz. - Tu celem jest wymiana uszkodzonych tynków i ułożenie nowych, trwałych. Etap II to prace związane z kolejnymi dwiema elewacjami, dokumentacją powykonawczą. Na oba etapy mamy dokumentację konserwatorską. Druga inwestycja to Brama Grudziądzka, która od wielu lat wymaga interwencji. Trwają rozmowy z parafią o wspólnej realizacji kompleksowych prac konserwatorsko-remontowych obiektu: wymiany pokrycia dachowego, prawidłowego wykonania odwodnienia obiektu i prac związanych z konserwacją elewacji i tynków w Kaplicy Na Bramce. Została opracowana dokumentacja konserwatorsko-remontowa ze środków z dotacji gminy miasta Chełmna.
Trzecia inwestycja dotyczy Starych Plant – dokumentację jest, ale wymaga aktualizacji.
- Tu kompleksowa rewaloryzacja parku - w tym traktów spacerów, prace sanitarne w obrębie drzewostanu, uzupełnienie nowych nasadzeń drzew, krzewów, roślin wieloletnich.
Wśród zaplanowanych do remontu obiektów są zabytkowe kamienice komunalne. Chełmińska Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Sp. z o.o. przygotowała wniosek o remonty elewacji, pokrycia dachowego (gdzie potrzeba), stolarki okiennej i drzwiowej dla kamienic stanowiących własność gminy miasta Chełmna. Ostateczny zakres wniosku zostanie określony po aktualizacji kosztorysów.
- Chcemy też zainwestować w mury obronne, jeden z naszych największych skarbów – zapowiada Artur Mikiewicz. - Chodzi o opracowanie ekspertyzy dotyczącej stanu zachowania niektórych fragmentów murów, z oceną stanu technicznego i przeprowadzenie części prac konserwatorskich dotyczących zabezpieczenia i poprawy stanu technicznego.
Jeśli chodzi o farę to tu we wniosku znajdzie się opracowanie ekspertyzy dotyczącej stanu zachowania fragmentów elewacji z oceną stanu technicznego i przeprowadzenie części prac konserwatorskich poprawiających stan techniczny elewacji. Niezbędne jest wykonanie dokumentacji.
Kolejny z wniosków będzie dotyczył przywrócenia kamiennych nawierzchni w zespole staromiejskim Chełmna – I etap.
- Sukcesywnie modernizujemy układ drogowy zespołu staromiejskiego – wskazuje Artur Mikiewicz. - W tym wniosku postulujemy o środki na przeprowadzenie kolejnych prac związanych z przywróceniem historycznych, kamiennych nawierzchni ulic i chodników. Prawdopodobnie zakres wniosku obejmuje fragment ul. Rybackiej od Rynku do ul. Dominikańskiej i Rynkowej (od Rynku do ul. Dominikańskiej). Zostałaby przywrócona historyczna kostka rzędowa na nawierzchnię jezdni (materiał, który obecnie jest na jezdniach wokół Rynku), nawierzchnia kamienna tzw. „kocie łby” na parkingach i chodniki z płyt granitowych, analogicznie do narożnika ul. Klasztornej i Dominikańskiej przy Klasztorze Sióstr Miłosierdzia.
Następne wnioski będą związane z kościołem pw. św. Ducha i Placu Wolności.
- Plac Wolności stanowi historyczne założenie dawnego Cmentarza Św. Jerzego. Cmentarz funkcjonował przy średniowiecznym kościele przedmiejskim Św. Jerzego, stąd nazwa ulicy Świętojerskiej. Tu proponujemy modernizację Pomnika Walk i Męczeństwa, modernizację chodników, nowe nasadzenia - w tym drzew wysokich. Ponadto, trwają rozmowy z Parafią o wspólnej realizacji kompleksowych prac konserwatorsko-remontowych obejmujących kościół Św. Ducha: wymiany pokrycia dachowego, wykonania odwodnienia obiektu, uzupełnienia witraży i prac związanych z konserwacją elewacji.