Dotąd bezrobotni odbierający zasiłki w wyznaczone dni musieli odwiedzać bank i wypłacać pieniądze.
- Kolejki w bankach były spore. Gdy ktoś z jakiś powodów pieniędzy nie odebrał, listy wypłat wracały do urzędu pracy. Trzeba było wyznaczać kolejne terminy, powiadamiać o tym bezrobotnych. Wszystko zupełnie niepotrzebnie się przeciągało - opowiada Przemysław Stefański, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Inowrocławiu.
Dlatego też od stycznia 2016 roku zasiłki dla bezrobotnych, stypendia oraz inne świadczenia przelewane są na rachunek osobisty lub na kartę świadczeniową. To drugie rozwiązanie jest niezwykle nowatorskie. - Jesteśmy pierwsi w województwie, którzy je wprowadzili - podkreśla dyrektor.
Karta służyć ma przede wszystkim do wypłaty świadczeń przekazywanych przez inowrocławski PUP. Jest ważna tak długo, jak długo bezrobotnemu przysługuje świadczenie. Posiadaczem kart jest PUP, a osoby upoważnione do otrzymywania świadczenia wypłacanego przez urząd - są użytkownikami kart.
- Karta jest krajową kartą płatniczą, za pomocą której użytkownik może dokonywać, w miejscach oznaczonych logo tożsamym z logo umieszczonym na karcie, operacji wymagających autoryzacji poprzez użycie podpisu lub prawidłowego numeru PIN. Użytkownik za pomocą karty może potwierdzać płatności za towary i usługi w formie bezgotówkowej w punktach handlowych i usługowych akceptujących karty. Ponadto użytkownik będzie mógł dokonywać wypłaty gotówki w bankomatach Spółdzielczej Grupy Bankowej - tłumaczy Przemysław Krokos z Powiatowego Urzędu Pracy w Inowrocławiu.
2108 osób zdecydowało, iż zasiłki chce mieć przelewane na swoje prywatne konta. 317 bezrobotnych wybrało jednak kartę świadczeniową. Zaledwie 14 osób nie podjęło jeszcze decyzji.
- Jakie są plusy naszych kart? Bezrobotny nie musi już chodzić do banku i stać w długich kolejkach. Pieniądze może wypłacać w bankomatach i to w dowolnym czasie, a nie wskazanym przez urząd. Może również dokonywać zakupów płacąc za pośrednictwem karty w sklepach. My nie mamy już zwrotów list. Usprawniony jest też przepływ pieniędzy. Bank też na tym korzysta. Nie ma kolejek. Wszystko odbywa się niemal bezobsługowo - podkreśla Przemysław Stefański.
Rachunek karty jest nieoprocentowany. W ramach rachunku karty nie można zaciągnąć kredytu ani dokonać debetu. Kartę świadczeniową można otrzymać w kasie Banku Spółdzielczego w siedzibie PUP przy ul. Mątewskiej 17 w Inowrocławiu.
