Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urząd pracy w Inowrocławiu rozdaje bezrobotnym... karty. Jako pierwszy w województwie

Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki
2108 osób zdecydowało, iż zasiłki chce mieć przelewane na swoje prywatne konta. 317 bezrobotnych wybrało jednak kartę świadczeniową. Zaledwie 14 osób nie podjęło jeszcze decyzji.
2108 osób zdecydowało, iż zasiłki chce mieć przelewane na swoje prywatne konta. 317 bezrobotnych wybrało jednak kartę świadczeniową. Zaledwie 14 osób nie podjęło jeszcze decyzji. Archiwum
Wyglądają jak zwykłe karty płatnicze. Za ich pośrednictwem bezrobotni mogą wypłacać pieniądze z bankomatu lub dokonywać zakupów.

Dotąd bezrobotni odbierający zasiłki w wyznaczone dni musieli odwiedzać bank i wypłacać pieniądze.

- Kolejki w bankach były spore. Gdy ktoś z jakiś powodów pieniędzy nie odebrał, listy wypłat wracały do urzędu pracy. Trzeba było wyznaczać kolejne terminy, powiadamiać o tym bezrobotnych. Wszystko zupełnie niepotrzebnie się przeciągało - opowiada Przemysław Stefański, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Inowrocławiu.

Regiopraca.pl - oferty pracy

Dlatego też od stycznia 2016 roku zasiłki dla bezrobotnych, stypendia oraz inne świadczenia przelewane są na rachunek osobisty lub na kartę świadczeniową. To drugie rozwiązanie jest niezwykle nowatorskie. - Jesteśmy pierwsi w województwie, którzy je wprowadzili - podkreśla dyrektor.

Karta służyć ma przede wszystkim do wypłaty świadczeń przekazywanych przez inowrocławski PUP. Jest ważna tak długo, jak długo bezrobotnemu przysługuje świadczenie. Posiadaczem kart jest PUP, a osoby upoważnione do otrzymywania świadczenia wypłacanego przez urząd - są użytkownikami kart.

- Karta jest krajową kartą płatniczą, za pomocą której użytkownik może dokonywać, w miejscach oznaczonych logo tożsamym z logo umieszczonym na karcie, operacji wymagających autoryzacji poprzez użycie podpisu lub prawidłowego numeru PIN. Użytkownik za pomocą karty może potwierdzać płatności za towary i usługi w formie bezgotówkowej w punktach handlowych i usługowych akceptujących karty. Ponadto użytkownik będzie mógł dokonywać wypłaty gotówki w bankomatach Spółdzielczej Grupy Bankowej - tłumaczy Przemysław Krokos z Powiatowego Urzędu Pracy w Inowrocławiu.

2108 osób zdecydowało, iż zasiłki chce mieć przelewane na swoje prywatne konta. 317 bezrobotnych wybrało jednak kartę świadczeniową. Zaledwie 14 osób nie podjęło jeszcze decyzji.

- Jakie są plusy naszych kart? Bezrobotny nie musi już chodzić do banku i stać w długich kolejkach. Pieniądze może wypłacać w bankomatach i to w dowolnym czasie, a nie wskazanym przez urząd. Może również dokonywać zakupów płacąc za pośrednictwem karty w sklepach. My nie mamy już zwrotów list. Usprawniony jest też przepływ pieniędzy. Bank też na tym korzysta. Nie ma kolejek. Wszystko odbywa się niemal bezobsługowo - podkreśla Przemysław Stefański.

Rachunek karty jest nieoprocentowany. W ramach rachunku karty nie można zaciągnąć kredytu ani dokonać debetu. Kartę świadczeniową można otrzymać w kasie Banku Spółdzielczego w siedzibie PUP przy ul. Mątewskiej 17 w Inowrocławiu.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska