Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urzędnicy państwowi. Sejm przegłosował, by odpowiadali za swoje błędy!

Agnieszka Domka-Rybka, PRP, Fot. Nadesłane [email protected] Tel. 52 326 3186
Urzędnicy państwowi będą musieli pomyśleć trzy razy, zanim podejmą decyzję - twierdzi Mirosław Ślachciak
Urzędnicy państwowi będą musieli pomyśleć trzy razy, zanim podejmą decyzję - twierdzi Mirosław Ślachciak
Urzędnicy państwowi. Dobra wiadomość dla przedsiębiorców: Sejm przegłosował projekt ustawy o szczególnych zasadach odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa.

- Projekt został poparty przez posłów z większością poprawek, między innymi tą dotyczącą odpowiedzialności urzędników za błędne decyzje - usłyszeliśmy w Kancelarii Sejmu.

Czyta też: Urzędnik z Alaksandrowa Kujawskiego do przedsiębiorcy: - 200 tys. zł albo śmierć!

Urzędnicy państwowi. Zastanowią się, zanim podpiszą

- To pięknie! - cieszy Mirosław Ślachciak, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Pracodawców i Przedsiębiorców. - Wiele firm, także w naszym regionie, zbankrutowało przez błędne decyzje urzędników i do dziś nikt nie wyciągnął z tego żadnych konsekwencji! A teraz przynajmniej zastanowią trzy razy, zanim coś podpiszą. Ta ustawa zmusi ich do intensywnego myślenia!że częściej będą pamiętać o tym, jak dużo w gospodarce zależy od małych i średnich firm, bo dziś zdaję się, że o tym zapominają.

Dla szefa K-PZPiP ustawa o szczególnych zasadach odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa, jest światełkiem w tunelu, choć musi jeszcze oczywiście przejść przez Senat i Kancelarię Prezydenta. Bardzo długo też trwało, zanim zajął się nią Sejm.

Urzędnicy państwowi. Polacy: trzeba ich karać!  

Tymczasem aż 83 proc. Polaków uważa, że urzędnicy powinni ponosić finansowe konsekwencje za biurokratyczne decyzje, które przynoszą szkodę państwu i jego obywatelom.

- Jest powszechnie wiadomo, że polskie urzędy nie pracują sprawnie - uważa Piotr Rogowiecki, ekspert Pracodawców RP.

Ekspert PRP powołuje się na raport NIK, z którego wynika, że organy administracji nie stosują wobec przedsiębiorców zasady równości i są wobec swoich klientów nieprzyjazne.

Czytaj też: Przedsiębiorca to niewolnik urzędów - twierdzi Andrzej Sadowski, gość seminarium w Hotelu City (zdjęcia)

Nie jest to jedyna wada administracji. Powszechnym zjawiskiem jest nepotyzm w obsadzaniu stanowisk. Zdarzają się nierzadkie przypadki, że wydawane decyzje są błędne merytorycznie, co pokazują późniejsze wyroki sądów administracyjnych.

Tymczasem zła decyzja może mieć negatywne skutki, co np. pokazują przykłady z ostatnich lat. Z powodu błędnych decyzji urzędników dochodziło do bankructw przedsiębiorstw. W praktyce za popełniane błędy urzędnikom dziś praktycznie nic nie grozi. Konsekwencje służbowe są wyciągane rzadko, tylko przy poważniejszych sprawach.

Urzędnicy państwwoi zczną się bardziej starać

Zmiany zmuszą urzędy do merytorycznej weryfikacji swoich kadr. Byłby to pierwszy krok do zmniejszenia liczby błędnych decyzji.

Poza tym także administracji zaczęłoby zależeć na zwiększeniu stopnia przejrzystości polskiego prawa, w którym dziś nietrudno się pogubić.

Proste prawo zmniejszyłoby prawdopodobieństwo popełnienia błędu przez urzędnika. Oczywiście nowe rozwiązania nie poprawią komfortu pracy urzędników.

Jednak ci, którym to nie odpowiada, mogą przecież zmienić zajęcie. Tym bardziej, że od przyszłego roku w administracji mają rozpocząć się zwolnienia pracowników.

Czytaj też: Co dziesiąty urzędnik państwowy ma zostać bez pracy. Pozostali będą zarabiać mniej

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska