Zalecenia dla urzędów stanu cywilnego w sprawie "nadawania imion dzieciom osób obywatelstwa polskiego i narodowości polskiej” sporządziła Rada Języka Polskiego.
Ile imion można nadać?
Obowiązujące przepisy dają kierownikom urzędów stanu cywilnego prawo, a w niektórych wypadkach nakładają na nich obowiązek oceny nadawanych dzieciom imion. Zgodnie z ustawą o aktach stanu cywilnego kierownik Urzędu Stanu Cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze dla dziecka więcej niż dwóch imion, imienia ośmieszającego, nieprzyzwoitego, w formie zdrobniałej oraz imienia nie pozwalającego odróżnić płci dziecka.
Co z imieniem Tulipan?
Tymczasem urzędnicy stanu cywilnego, jak świadczą ich pytania kierowane do Komitetu Językoznawstwa, Instytutu Języka Polskiego PAN i polonistycznych instytutów uniwersyteckich, napotykają niekiedy problemy wynikające z chęci rodziców nadania dziecku imienia niezwykłego, bądź to pochodnego od wyrazu pospolitego, bądź też w postaci obcej, nie przyswojonego. Z myślą o tych problemach Rada sporządziła szczegółowe wyjaśnienia i zalecenia.
Wolny wybór czy tradycja
Strażnicy mowy polskiej przypominają, że imiona należą do kultury narodowej, choć pochodzą z różnych stron świata. Znaczna ich część została przyswojona przez język polski w wiekach średnich i późniejszych, co spowodowało, że stały się wyznacznikiem narodowości ich nosicieli. Przez związek podstawowego zasobu imion używanych w Polsce z tradycją chrześcijańską należą one do zbioru imion używanych w wielu krajach Europy i świata. Szukając imienia dla dziecka, należy się starać o pogodzenie wolnego wyboru z tradycją i tendencjami uniwersalnymi.
Mamy zalecenia, jakie dostali urzędnicy
Jakie zalecenia dostali urzędnicy? Z czym należy się liczyć przy rejestracji dziecka? Co z imionami Belzebub, Lucyfer i Kurtyzana? - przeczytajcie w GALERII.
