Ustawa o Inspekcji Weterynaryjnej. Wprowadzi m.in. ubój bydła do 12 miesiąca
Przyjęta ustawa wprowadzi wiele zmian i zaznaczy kompetencje Inspekcji Weterynaryjnej. Dodatkowo hodowcy będą mogli dokonywać w gospodarstwie uboju bydła w wieku do 12 miesiąca życia w ramach produkcji mięsa na własny użytek, a także pojawi się elektroniczna książka leczenia zwierząt. Jak podało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dzięki niej w trakcie kontroli urzędowej będzie wgląd w pełną informację dotyczącą stosowania produktów leczniczych u zwierząt, z których lub od których pozyskuje się żywność.
Debata nad stanem polskiej weterynarii. Posłowie podzieleni
Dokumenty pozwalają też uregulować kwestię przywozu niezharmonizowanych produktów pochodzenia zwierzęcego z państw trzecich. Przepisy, które nie zostały ustanowione unijnie, będą określone przez ministra rolnictwa. Choć głosowanie nad ustawą było jednomyślne, nie obyło się bez dyskusji. Opozycja zarzuciła władzom brak działań, które wzmocnią inspekcję, z kolei wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski podkreślał, że ten rok obfituje w rekordowe sumy na weterynarię.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem kilku artykułów, które wejdą w życie z początkiem 2024 roku.
Źródło: sejm.gov.pl, MRiRW
