- Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczącą powrotu do pełnienia urzędu przez sędziów Sadu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia - poinformował prezydencki minister Paweł Mucha.
Ustawa ta przewiduje powrót do orzekania 22 sędziów SN w tym trojga prezesów usuniętych pół roku tremu na wcześniejszy stan spoczynku.
Sejm przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. PiS wycofuje się ze spornych zapisów
Nowelizacja zakłada też, że władza wykonawcza nie będzie miała wpływu na to, czy dany sędzia może po osiągnięciu określonego wieku nadal sprawować czynnie swój urząd. Oprócz tego kadencję Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego albo Prezesa Sądu Najwyższego uważać się będzie za nieprzerwaną.
Przypomnijmy, że 22 października Trybunał Sprawiedliwości UE podjął decyzję o zawieszeniu przepisów dotyczących przechodzenia najstarszych sędziów Sądu Najwyższego w stanu spoczynku i przywrócenie ich do pracy na warunkach, które obowiązywały przed wprowadzeniem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. TSUE nakazał również wstrzymanie mianowań nowych sędziów na miejsce poprzednich.
Prezydent miał jeszcze opcję, aby skierować ustawę do Trybunału konstytucyjnego, co by podpisanie ustawy odwlekło o kilka miesięcy. Podjął decyzję o jej podpisaniu.
Ustawa wchodzi w życie dniem następującym po jej dniu ogłoszenia, ale ogłoszenie nie musi być automatyczne, możemy na nie czekać kilka a nawet kilkanaście dni od złożenia prezydenckiego podpisu.
Flesz - Koniec L4 wchodzą teraz e-zwolnienia.