Na UTP w Bydgoszczy w nowym roku akademickim władze się nie zmienią. Rektorem nadal jest prof. Antoni Bukaluk, który właśnie rozpoczyna drugą kadencję. Był on jedynym kandydatem na to stanowisko.
Nie zmieniają się też prorektorzy. Będą to nadal: dr Dariusz Boroński, prorektor ds. nauki, prof. Janusz Prusiński, prorektor ds. dydaktycznych i studenckich, prof. Wojciech Kapelański, prorektor ds. organizacji i rozwoju oraz prof. Marek Bieliński, prorektor ds. współpracy z gospodarką.
Współpracują z firmami
- Będziemy nadal stawiać na praktyczne kształcenie studentów - zapowiedział prof. Antoni Bukaluk. - Studenci UTP są dobrze postrzegani przez pracodawców. Nasza uczelnia otrzymała tytuł "Przyjaciel przedsiębiorcy", a w rankingu "Wprost" biorącym pod uwagę elementy praktycznego kształcenia zajęliśmy trzecie miejsce wśród 84 uczelni publicznych w Polsce.
Przeczytaj także:Bydgoskie uczelnie znów kiepsko w rankingach
- Absolwenci naszego uniwersytetu nie mają problemów z pracą - podkreśla rektor UTP. - Poziom bezrobocia dla kierunków technicznych wynosi 1,8 proc, a dla kierunków rolniczych - 8,4 proc. Dla porównania, wskaźniki te dla uniwersytetów klasycznych wahają się w granicach 20 proc., a uczelni niepublicznych od 30 do 50 proc.
Prof. Bukaluk zapowiedział, że uczelnia będzie nadal dbać o rozwój Regionalnego Centrum Innowacyjności. Powstało ono w 2007 roku jako instytucja pośrednicząca między uczelniami a przedsiębiorcami. Uniwersytet pozyskał pieniądze na uruchomienie 28 laboratoriów specjalistycznych, które obecnie powstają. - Chcemy ponadto utworzyć Regionalne Centrum Transformacji i Transferu Technologii - dodaje rektor. Centrum ma powstać w latach 2014-2020.
- Zamierzamy też kontynuować współpracę z zagranicą m.in. ukraińskimi uczelniami oraz chińskim uniwersytetem w Ningbo - dopowiada prof. Bukaluk. - W planach mamy natomiast nawiązanie kontaktów z Azerbejdżanem. Pierwsze spotkanie zaplanowaliśmy na październik.
Rekrutacja trwa
To wszystko ma sprawić, aby oferta dla studentów była jak najciekawsza. Na brak zainteresowania uczelnia nie może narzekać. - Liczba studentów nie tylko nie spada, ale co roku przybywa około 20-50 osób w stosunku do roku poprzedniego - podkreśla dr Mieczysław Karol Naparty, nowy rzecznik UTP.
Można jeszcze dołączyć do grona studentów UTP. Do 18 września trwa rekrutacja chętnych na studia stacjonarne pierwszego stopnia. W ofercie znajdują się m.in. cztery nowe kierunki: biotechnologia w produkcji zwierzęcej, inżynieria odnawialnych źródeł energii, mechaniczna inżynieria tworzyw oraz ogrody zoologiczne i zwierzęta amatorskie. Można również ubiegać się o przyjęcie m.in. na architekturę i urbanistykę oraz wzornictwo. Na te kierunki przeprowadzany jest egzamin praktyczny.
Kandydaci mogą się też zgłaszać na studia niestacjonarne pierwszego stopnia m.in. na budownictwo, elektronikę i telekomunikację, transport i zarządzanie. Rejestracja trwa do 18 września.
- W tym roku akademickim nie uruchomimy tylko jednego kierunku: technika rolnicza i leśna - mówi dr Mieczysław Karol Naparty.
UTP ma też już tradycyjnie propozycję dla młodych. - Możemy przyjąć 350 dzieci na nasz Uniwersytet Dziecięcy - mówi rzecznik UTP. - Zapisy prowadzone będą za pośrednictwem strony internetowej www.ud.utp.edu.pl, która zostanie włączona 12 września po południu.
Czytaj e-wydanie »