Jak podaje Marek Pruchniewicz, synoptyk IMGW Biura Prognoz Meteorologicznych w Poznaniu na terenie naszego województwa spodziewane są burze z przelotnymi opadami deszczu.
Przewidywana wysokość opadów w okresie trwania zjawisk burzowych od 20 do 25 mm.
Burzom może towarzyszyć porywisty wiatr, osiągający w porywach 70-75 km na godz..
Jak zabezpieczyć sprzęt przed burzą?
- Podczas wyładowania atmosferycznego emitowane jest promieniowanie elektromagnetyczne o dużym natężeniu i szerokim widmie częstotliwości. Jeżeli wyładowanie nastąpi w pewnej niedużej odległości od urządzenia elektronicznego, to może nastąpić uszkodzenie tego sprzętu mimo braku jakiegokolwiek połączenia z zasilaniem. Winne jest temu zjawisko indukcji. Każde urządzenie posiada krótsze lub dłuższe przewody elektryczne (np. kabel zasilający, antena, długi przewód/ścieżka łącząca układy scalone), na których wyemitowana przez piorun fala elektromagnetyczna wyindukuje napięcie elektryczne. Może ono być tak duże, że któryś z elementów ulegnie uszkodzeniu - komentuje dr Zenon Nieckarz z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Efektem są uszkodzone, a nawet doszczętnie zniszczone telewizory, wieże, komputery i inny sprzęt RTV/AGD.
Sposobem na uniknięcie strat spowodowanych wyładowania elektromagnetycznymi i wahaniami napięcia jest wielopoziomowy system zabezpieczeń. Oprócz zwykłego uziemienia powinniśmy pomyśleć również nad listwą przeciwprzepięciową.
- Listwa przeciwprzepięciowa przywraca napięcie o niebezpiecznej dla sprzętu wysokości do normalnego, bezpiecznego poziomu, lub, w przypadku dużego napięcia, przejmuje całe wyładowanie na siebie, chroniąc tym samym sprzęt przed zniszczeniem - podkreśla Maciej Mączyński Vice President IT Business APC by Schneider Electric.
Jeśli oprócz ochrony sprzętu zależy nam także na bezpieczeństwie danych gromadzonych w komputerach, powinniśmy zdecydować się na wybór zasilacza UPS. Taki zasilacz jest kolejnym poziomem ochrony - oprócz tego, że spełnia funkcje listwy przeciwprzepięciowej, pozwala w chwili utraty zasilania na podtrzymanie pracy komputera na tyle długo, aby zapisać dokumenty na których właśnie pracowaliśmy i bezpiecznie zamknąć system.
Czytaj e-wydanie »