„Istota zmian sprowadza się do usprawnienia organizacji oraz zwiększenia efektywności wykonywanych przez straże zadań, a tym samym wzmocnienia współpracy z policją w obszarze porządku publicznego” - brzmi suchy ministerialny komunikat po spotkaniu Międzyresortowego Zespołu ds. współpracy ze Strażami Miejskimi.
Ministerstwo zapewnia, że „kierunki zmian prawnych” są zgodne z postulatami zgłaszanymi przez środowiska samorządowe, w tym przez samych strażników.
Ci mają uzyskać większe uprawnienia wobec kierowców. Chodzi między innymi o sytuację, w których ktoś jedzie pod prąd na drodze jednokierunkowej (ignorując znak B-2 „zakaz wjazdu”).
Strażnik zatrzyma, gdy jedziesz pod prąd, gdy skręcisz w lewo zamiast w prawo
Ale nie tylko - stróże prawa i porządku mogliby zatrzymać także auto czy motocykl jadące wzdłuż po chodniku lub po przejściu dla pieszych. To wykroczenia jest szczególnie dotkliwe dla pieszych, a nawet niebezpieczne.
Kolejnym rodzajem interwencji byłoby zatrzymanie pojazdu zanieczyszczającego lub zaśmiecającego drogę, co dotyczy przede wszystkim maszyn rolniczych wyjeżdżających na drogę publiczną z pól, maszyn robót leśnych, a także ciężarówek wyjeżdżających z terenu budowy.
Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?
Krajowa Rada Komendantów Straży Miejskich i Gminnych RP postuluje też zwiększenie uprawnień municypalnych i policji tak, aby służby te mogły usuwać pojazdy pozostawione bez tablic rejestracyjnych i te, których stan wskazuje na to, że nie są używane, nie tylko z drogi, ale z całego pasa drogowego.
Pas drogowy to wydzielony liniami granicznymi grunt, w którym są zlokalizowane droga oraz obiekty budowlane i urządzenia techniczne związane z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu, a także urządzenia związane z potrzebami zarządzania drogą.
Taki zapis pozwoli mundurowym usuwanie wraków porzuconych w pobliżu drogi, np. na parkingach, placach przeznaczonych do ruchu i na przydrożnej zieleni.