Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga Koperasiaki! W październiku szykuje się zjazd absolwentów II LO w Bydgoszczy

(jz)
Takie tarcze oboiwązywały w II LO w drugiej połowie lat 70.
Takie tarcze oboiwązywały w II LO w drugiej połowie lat 70.
Okazją jest 90. rocznica nadania II Liceum Ogólnokształcącemu w Bydgoszczy imienia Mikołaja Kopernika. Chętni muszą się zgłosić do 15 września!
Takie tarcze oboiwązywały w II LO w drugiej połowie lat 70.
Takie tarcze oboiwązywały w II LO w drugiej połowie lat 70.

Takie tarcze oboiwązywały w II LO w drugiej połowie lat 70.

Imię Mikołaja Kopernika nadano szkole w październiku 1923 roku, wówczas było to Miejskie Gimnazjum Matematyczno-Przyrodnicze.

I właśnie uczniowie przedwojennego gimnazjum i liceum im. Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy mówili o sobie "Koperasiaki". Ale także uczniowie szkoły powszechnej, która przy gimnazjum powstała krótko przed wojną. To określenie funkcjonowało jeszcze jakiś czas po wojnie. Ale wszyscy, którzy ukończyliśmy II LO Im. Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy możemy czuć się "Koperasiakami".

Szkoła, której początki sięgają 1921 roku (wówczas ostatecznie przestała istnieć niemiecka Szkoła Realna, która była bazą utworzenia polskiej placówki) wrosła w bydgoski pejzaż, chociaż kilkakrotnie zmieniała nazwę i adres.

Właśnie w 1921 roku, w miejsce niemieckiej Miejskiej Wyższej Szkoły Realnej, utworzono Miejskie Gimnazjum Matematyczno-Przyrodnicze. Za patrona dostało Mikołaja Reja. Wcześniej, w 1920 roku po przejęciu Bydgoszczy przez polskie władze, w niemieckiej szkole utworzono polskie klasy.

Przeczytaj także: Stare zdjęcie znów łączy szkolnych kolegów z "Kopernika"
W 1923 roku szkole zmieniono patrona na Mikołaja Kopernika. I tak już zostało. Patron okazał się na tyle atrakcyjny (bo przed wojną chodziło się "do Kopernika"), że miano "Copernicanum" przygarnął stary gmach przy obecnej ul. Kopernika, w którym w l. 20. utworzono gimnazjum.

Krótko przed wojną przy gimnazjum otwarto szkołę powszechną. Żyją jeszcze absolwenci tej podstawówki. Ich wspomnienia publikowaliśmy w "Pomorskiej" na łamach "Albumu bydgoskiego".

Po II wojnie światowej szkoła zaczęła działać już na początku marca 1945 r., początkowo przy ul. Poniatowskiego. Kilka razy zmieniała nazwę i adres. Na ul. Nowodworską 13 trafiła w 1948 roku, a od 1960 roku ostatecznie jest II Liceum Ogólnokształcącym im Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy.

Obecny dyrektor, Zbigniew Kujawski, pełni swą funkcję od 1991 roku.Mimo wszystkich zmian, osiem tysięcy absolwentów (tylu doliczyła się dyrekcja) mówi o II LO "moja szkoła". Każdy z nich ma własne wspomnienia związane z kolegami, nauczycielami. Każdy rocznik miał wśród belfrów swój postrach i kogoś, kto wyróżniał się osobowością, o kim mówiło się z uznaniem. Są postacie, o których w szkole krążyły (i pewnie krążą) legendy.

Wśród uczniów zawiązały się znajomości, które przetrwały kilkadziesiąt lat. Na klasowe spotkania koledzy potrafią przylecieć zza oceanu. Teraz jest okazja spotkać się w szkole. 12 października zjazd rozpocznie się o godz. 10 mszą świętą w farze, o godz. 12 - spotkanie w Filharmonii Pomorskiej, później w szkole.

Wszystkie szczegóły związane ze zjazdem znajdują się na stronie internetowej: www.2lo.bydgoszcz.pl. Tam też są do pobrania formularze zgłoszeniowe. I konto, na które należy wnieść opłatę.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska