Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga na oszustwa na usługę bezpieczeństwa. Nie zawsze dzwoni do Ciebie bank

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Sposób działania naciągaczy zawsze jest ten sam: dzwonią podając się za pracownika banku albo innej instytucji finansowej. Informują klienta, że właśnie ktoś próbuje zaciągnąć kredyt na jego dane osobowe
Sposób działania naciągaczy zawsze jest ten sam: dzwonią podając się za pracownika banku albo innej instytucji finansowej. Informują klienta, że właśnie ktoś próbuje zaciągnąć kredyt na jego dane osobowe Pixabay.com
Cyberprzestępcy nadal chętnie podszywają się pod banki oraz instytucje finansowe. Jeśli damy się nabrać, mogą wyczyścić nam konto.

Zobacz wideo: 500 plus. Od lutego 2022 nowy nabór - wnioski tylko online

od 16 lat

W lutym ING Bank Śląski ostrzegał przed oszustami wysyłającymi e-maile informujące rzekomo o nowej usłudze bezpieczeństwa, którą należało aktywować. Wystarczyło kliknąć w umieszczony w wiadomości link, który przenosił na stronę banku. Ta była oczywiście fałszywa, a wpisanie na niej swoich danych do logowania równało się z przekazaniem ich cyberprzestępcom.

Fałszywe telefony z banku. Tak działają oszuści

Sposób działania naciągaczy zawsze jest ten sam: dzwonią podając się za pracownika banku albo innej instytucji finansowej. Informują klienta, że właśnie ktoś próbuje zaciągnąć kredyt na jego dane osobowe. Konsultant o rzekomo dobrych chęciach przekonuje rozmówcę, że dzwoni, by zweryfikować, czy to nie jest próba oszustwa i czy faktycznie dana osoba składała wniosek kredytowy. Klient najczęściej zaskoczony, a zarazem zaniepokojony tym faktem zaprzecza, a wtedy konsultant pod pretekstem wdrożenia działań prewencyjnych próbuje zebrać jak najwięcej danych osobowych od klienta. Takie dane mogą wystarczyć do tego, żeby podrobić nasz dowód osobisty lub zamówić tzw. dowód kolekcjonerski. W ten sposób, korzystając z naszej tożsamości, przestępcy są w stanie zaciągnąć różne zobowiązania finansowe, np. wziąć pożyczkę, podpisać umowę leasingową lub zrobić drogie zakupy na raty, których nie zamierzają potem spłacać.

- My o wszystkim dowiemy się po czasie z wezwania do zapłaty, które otrzymamy albo co gorsze po zajęciu konta przez komornika. A trzeba pamiętać że działając w ten sposób sprawni oszuści są w stanie zaciągnąć nawet kilka zobowiązań, z którymi mierzyć się będzie musiała ich ofiara - ostrzega Bartłomiej Drozd, ekspert serwisu ChronPESEL.pl.

Co zrobić, gdy odbieramy niepokojący telefon?

Bartłomiej Drozd radzi, by przede wszystkim zachować zimną krew. Musimy wiedzieć, że pracownicy banku nie będę pytali nas o numery dokumentów czy dane do logowania. Sama taka prośba powinna wzbudzić wątpliwości. Dlatego najlepiej zawsze samemu zadzwonić do swojego banku i zapytać, czy rzeczywiście mamy powody do niepokoju. Jeśli nie, powinniśmy poinformować instytucję o tym, że ktoś się pod nią podszywa i dzwoni do klientów próbując ich oszukać.

Sprawę powinniśmy też zgłosić na policję, bo może to świadczyć o tym, że ktoś gdzieś wyłudził nasze dane osobowe. Warto sprawdzić w biurze informacji gospodarczej, czy ktoś nie próbował już wykorzystać naszego numeru PESEL.

- Dużą uwagę powinniśmy także przykładać do sprawdzenia linków, które otrzymujemy. Tu potrzeba szczególnej ostrożności, ponieważ często adresy fałszywych witryn często różnią się w nazwie tylko jedną literką od tych, pod które się podszywają. Oszuści liczą, że tego nie zauważymy i tak się często właśnie dzieje - dodaje ekspert.

Tyle oszuści wyłudzili z kont bankowych

Z danych NBP wynika nie tylko to, że aktywność oszustów na tym polu rośnie, ale również to, że odnoszą oni kolejne sukcesy. Z kont Polaków znikają bowiem coraz wyższe kwoty. W III kwartale 2021 roku kwota pieniędzy skradzionych z kont za pomocą przelewów była aż o 80 proc. wyższa niż przed rokiem.

Prawdziwie żniwa cyberprzestępcy odnotowali też dzięki wyłudzaniu danych na temat naszych kart płatniczych. W ten sposób od lipca do września 2021 roku ukradli prawie 22 mln zł (21,8 mln zł), czyli o 69 proc. więcej niż rok temu.

Nie przegap

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska