MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga na oszustwo na NFZ. Karta ubezpieczenia nie istnieje. Nie dajmy się nabrać!

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Oszuści podszywają się pod NFZ i chcą wyłudzić nasze dane.
Oszuści podszywają się pod NFZ i chcą wyłudzić nasze dane. pawel dubiel / polska press
Oszuści podszywają się pod NFZ i pod pretekstem wydania karty ubezpieczeniowej chcą wyłudzić nasze dane. Taka karta nie istnieje. Jest natomiast EKUZ za darmo wydawana przez NFZ.

W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Cyberprzestępcy wykorzystują logo i wizerunek Funduszu. Na fałszywych stronach NFZ można przeczytać o rzekomej, obowiązkowej karcie ubezpieczenia w Funduszu i zbliżającym się terminie utraty ważności tej karty. Jest też internetowy formularz, przez który oszuści chcą pozyskać: dane osobowe (np. imię i nazwisko, adres i numer telefonu), a w kolejnym kroku także numer karty kredytowej lub debetowej.

- To oszustwo i próba wyłudzenia danych oraz pieniędzy - ostrzega Paweł Florek, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji w Centrali NFZ.

Jak dodaje, Narodowy Fundusz Zdrowia nie wydaje kart ubezpieczenia. Nigdy też nie pobiera żadnych opłat i nie zbiera danych o numerach kart kredytowych i debetowych przez internetowy formularz w celu odnowienia lub przedłużenia ubezpieczenia.
Oficjalna strona internetowa NFZ jest dostępna pod adresem https://www.nfz.gov.pl/ Zaufane adresy stron internetowych zawsze poprzedza „https”, czyli protokół komunikacyjny, który zapewnia bezpieczne połączenie internetowe.

- W razie wątpliwości zawsze skontaktujmy się z NFZprzez bezpłatną i całodobową infolinię 800 190 590 lub powiadommy najbliższą jednostkę policji – podsumowuje Paweł Florek.

Nie ma jednej, wspólnej karty dla rodziny

O ile karta ubezpieczenia nie istnieje, to rzeczywiście jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), którą Narodowy Fundusz Zdrowia za darmo wydaje osobom ubezpieczonym wyjeżdżającym za granicę.

EKUZ potwierdza prawo do bezpłatnego leczenia w każdym innym niż nasze państwie członkowskim Unii Europejskiej, a także w Islandii, Lichtensteinie, Norwegii oraz Szwajcarii. Jest wystawiany dla każdej osoby oddzielnie. Nie ma jednej wspólnej karty dla całej rodziny.

Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie zagraniczne placówki służby zdrowia honorują kartę EKUZ. Najczęściej są to tylko państwowe szpitale, a takie nie zawsze można znaleźć w prywatnych kurortach. A właśnie tam najchętniej spędzamy zagraniczne wakacje.
Zakres leczenia z EKUZ jest ograniczony. Mamy prawo tylko do leczenia:

  • niezbędnego i nieplanowanego,
  • w ra­mach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa,
  • na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele danego kraju. Zatem jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i my za nią zapłacimy.

EKUZ standardowo na trzy lata

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego standardowo jest ważna 3 lata. Uprawnienie do uzyskania EKUZ na 36 miesięcy przysługuje osobom, które są zatrudnione, prowadzą pozarolniczą i rolniczą działalność gospodarczą lub pobierają zasiłek albo świadczenie przedemerytalne.

Są jednak osoby, które dostaną EKUZ na dłużej. Aż 5 lat ważna jest Karta wydawana emerytom, którzy nie ukończyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Także na 5 lat kartę dostaną osoby, które nie ukończyły jeszcze 18 lat i nie mają ubezpieczenia, ale mają obywatelstwo polskie (EKUZ będzie ważna do dnia ich 18. urodzin).

Natomiast na 18 miesięcy EKUZ dostaną: renciści, osoby zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny w wieku powyżej 18. roku życia, dzieci/uczniowie posiadający własny tytuł do ubezpieczenia w wieku powyżej 18. roku życia oraz studenci zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego.

Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego można sobie wyrobić osobiście w siedzibie NFZ w Bydgoszczy oraz w delegaturach w Toruniu i we Włoclawku. Można też to zrobić za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP), mobilnej aplikacji mojeIKP lub ePUAP. Wniosek o wydanie karty można również wysłać pocztą tradycyjną.

Nie przegap

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zamieszki przez pokaz Louis Vuitton

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska