
Wiśnie właśnie owocują. Niestety, nie zawsze są to owoce bez wad. Zobaczcie, jakie szkodniki atakują wiśnie.

Chrabąszcz majowy - pędraki powodują osłabienie i stopniowe zamieranie nawet kilkuletnich drzewek, a w rejonach licznego występowania larwy są w stanie zniszczyć nawet całe sady. Słabnące i więdnące drzewka łatwo wyrwać z gleby. Pędraki żerują na korzeniach drzewek wiśni, zjadają drobne korzenie i ogryzają korę z szyjki korzeniowej i grubszych korzeni. Mniejsze szkody wyrządzane są przez chrząszcze, które wiosną, najliczniej w maju, nalatując na sady wiśniowe, zjadają liście oraz nadgryzają zawiązki owoców.

Ogrodnica niszczylistka - w maju i na początku czerwca chrząszcze nalatują do sadów, zjadają lub uszkadzają liście, szkieletują je pozostawiając nieregularne dziury, mogą też uszkadzać zawiązki owoców nadgryzając je. To błyszczące chrząszcze o długości 10-12 mm, kasztanowo-brązowe z zielono-niebieską głową.

Nasionnica trześniówka i wschodnia występują przede wszystkim na czereśni, ale ostatnio także coraz częściej na wiśni. Lokalnie mogą uszkadzać od kilku do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu procent owoców. Najbardziej uszkadzane są odmiany o średniej i późnej porze dojrzewania. Natomiast odmiany wczesne (pierwszy tydzień dojrzewania) nie są uszkadzane lub w niewielkim stopniu. Obecność larw nasionnic w owocach jest przyczyną dyskwalifikacji plonu. Larwy obu gatunków żerują w owocach powodując ich robaczywienie. Larwa i jej odchody są widoczne w dojrzewającym owocu, owoc mięknie. Zwykle jest jedna larwa, sporadycznie dwie.