Mieszkańcy, którzy podpisali umowy chcieliby od nich odstąpić. Na szczęście, mogą to jeszcze uczynić.
- Jeden z tych świetnie mówiących i dobrze ubranych naciągaczy powiedział mi, że aby oglądać telewizję "Trwam" muszę dopłacić 400 złotych. Lubię tę stację, więc zgodziłem się - ubolewa chełmnianin.
Do siedziby BTVK "Gawex" zgłaszają się osoby, które czują się oszukane.
Przeczytaj także:56-latka chciała wyłudzić kredyt. Działała w szajce?
- Ostrzegamy przed domokrążcami wyłudzającymi pieniądze w ramach zamówienia na umowę bądź umowy na dostęp do telewizji cyfrowej za pośrednictwem platformy Cyfry+ - mówi Tomasz Liszewski, kierownik z BTVK "Gawex" w Chełmnie. - Żerujący na niewiedzy działający z ramienia dystrybutora działającego w Bydgoszczy i okolicach kłamią o likwidacji lokalnych kablówek bądź części ich przyłączy. Wykorzystując głośne kampanie informacyjne dotyczące przejścia z dotychczasowej analogowej telewizji naziemnej na jej cyfrową wersję wprowadzają w błąd, że lokalni operatorzy kablowi nie posiadają własnej telewizji cyfrowej naciągają klientów na większe koszta niż faktycznie towarzyszą montażowi i aktywacji usług Cyfry+. Lokalny dystrybutor twierdzi, że całość zamyka się w około 250-300 złotych. Domokrążcy wyłudzają od 400 - przez 800 złotych - w tym dodatkowo 400 złotych za kanał TV Trwam, który jest dostępny na platformie bezpłatnie - nawet do 2.000 złotych.
Domokrążcy zabierają abonentom książeczki opłat jednego z lokalnych operatorów kablowych zapewniając, że już nie muszą mu płacić.
Do KPP w Chełmnie nie trafiło jeszcze żadne zawiadomienie od czujących się oszukanymi. Policjanci apelują jednak, by przed podpisaniem umowy dokładnie zapoznać się z jej treścią, skontaktować się ze swoim usługodawcą bądź lokalnym dystrybutorem Cyfry+ by zweryfikować informacje.
- Przedstawiciel nigdy nie przychodzi bez uprzedzenia, by podsunąć do podpisania umowę i wyjść - mówi podkom. Agnieszka Sobieralska, oficer prasowy KPP w Chełmnie. - Wcześniej przysyłane jest pismo z informacjami, że zmiany są planowane i ktoś nas odwiedzi w celu podpisania nowych umów lub aneksów. Telewizje dodatkowo te informacje umieszczają na swoich stronach. Apeluję zatem, aby umów nie podpisywać pochopnie. Warto poprzedzić złożenie podpisu kontaktem z dotychczasowym operatorem w jego siedzibie. Unikniemy niepotrzebnych kłopotów.
Pamiętajmy, konsument który zawarł umowę poza lokalem przedsiębiorcy, np. u siebie w domu, może odstąpić od niej w ciągu 10 dni od daty jej zawarcia. Należy to zrobić na piśmie, wysłać. Nie trzeba nawet podawać uzasadnienia.
Czytaj e-wydanie »