Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga studenci z Kujaw i Pomorza - taka oferta dobrze płatnej pracy nie jest od ani od profesora, ani z uczelni!

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Uważaj na sygnały ostrzegawcze w korespondencji dotyczącej niespodziewanych propozycji pracy. Wiadomości mogą być pełne literówek lub błędów gramatycznych i oferować pracę bez odpowiedniego procesu rekrutacji lub rozmowy kwalifikacyjnej.
Uważaj na sygnały ostrzegawcze w korespondencji dotyczącej niespodziewanych propozycji pracy. Wiadomości mogą być pełne literówek lub błędów gramatycznych i oferować pracę bez odpowiedniego procesu rekrutacji lub rozmowy kwalifikacyjnej. Archiwum/Polska Press
Tym razem na celowniku są studenci, m.in. z Kujaw i Pomorza. Oszuści podają się za profesorów lub innych pracowników uczelni i wysyłają studentom fałszywe propozycje pracy. Jak wyglądają fałszywe oferty pracy i jak nie dać się oszukać?

Agencja Better Business Bureau (BBB) szczególnie ostrzega studentów poszukujących pracy w niepełnym wymiarze godzin lub elastycznych godzin zarobkowania przed oszustwami, które zagrażają ich tożsamości i finansom. BBB twierdzi, że przestępcy mogą podczas procesu „rekrutacji” proponować różne oferty pracy (bardzo dobrze płatne), w tym opiekę nad zwierzętami, tajemnicze zakupy, a nawet stanowiska asystentów badawczych.

Gdy student da się złapać na przynętę...

„Otrzymujesz e-mail na swój uczelniany adres e-mail, zachęcający do ubiegania się o pracę” - podało BBB. „Wygląda na to, że wiadomość pochodzi z biura pośrednictwa pracy uczelni, działu obsługi studentów lub nawet od konkretnego profesora”.

Gdy studenci dadzą się złapać na przynętę i wyślą swoje CV, zostaną zatrudnieni bez rozmów kwalifikacyjnych i otrzymają wiadomość z czekiem i instrukcjami, jak pobrać pieniądze bez wykonania żadnej pracy.

  • Po dokonaniu wypłaty uczniowie proszeni są o zakup przedpłaconych kart debetowych lub kart podarunkowych o określonej wartości i zatrzymanie pozostałych pieniędzy jako płatności.

„Poinstruowano Cię, abyś wykorzystał te pieniądze na zakup kart podarunkowych, przekazów pieniężnych, przedpłaconych kart debetowych lub innych artykułów potrzebnych w nowej pracy” - wyjaśnił BBB. „Część tego, co kupisz, powinna zostać wysłana do nowego pracodawcy. Reszta pieniędzy będzie twoją zapłatą.

„Jednak czek jest fałszywy. Wykrycie oszustwa może zająć bankowi tygodnie. Do tego czasu wszelkie pieniądze, które wyślesz swojemu „pracodawcy”, znikną na zawsze, a Ty będziesz musiał spłacić bankowi. Ponadto oszuści mają już też dane osobowe” - głosi komunikat BBB.

W jaki sposób uniknąć takich oszustwa?

  • Uważaj na sygnały ostrzegawcze w korespondencji dotyczącej niespodziewanych propozycji pracy. Wiadomości mogą być pełne literówek lub błędów gramatycznych i oferować pracę bez odpowiedniego procesu rekrutacji lub rozmowy kwalifikacyjnej.
  • Nigdy nie podawaj poufnych informacji osobom oferującym zajęcie, które jest zbyt atrakcyjne, aby mogło być prawdziwe.
  • Nie wysyłaj pieniędzy ani nieznajomym, którzy oferują pracę.
  • Żadna legalna firma czy agencja rekrutacyjna nie poprosi o przesłanie kart podarunkowych lub przelewów pieniężnych.
  • Uważaj na tajemniczych klientów i oferty ponownej wysyłki paczek, bo są to bardzo prawdopodobne kanty.
  • Zbadaj stanowiska pracy lub firmy przed podjęciem pracy. Sprawdź jej wpis w KRS i opinie w sieci.
  • Zawsze korzystaj z oprogramowania antywirusowego z modułem antyphishingowym, który zablokuje wszelkie niebezpieczne linki, jakie wyśle podejrzany rekruter.

- Oszustwa związane z zatrudnieniem są bardzo popularne. Na znanych portalach i w social mediach możemy znaleźć oferty „atrakcyjnej pracy w domu, w której zarobimy duże pieniądze za godzinę pracy dziennie”. Najczęściej to ściema. Rekruter z reguły po kilku wiadomościach prosi o wysłanie jakieś kwoty w celu potwierdzenia zainteresowania pracą lub zaprosi do nielegalnej piramidy finansowej - ostrzega Mariusz Politowicz z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska