
Uwaga, żmija! Co robić, gdy spotkamy w lesie jadowitego węża?
W polskich lasach występują cztery gatunki węży. Tylko jeden z nich jest jadowity - żmija zygzakowata. Czy naprawdę jest groźna?
O spotkaniach ze żmiją zygzakowatą chętnie opowiadają pracownicy Lasów Państwowych, radząc przy okazji, jak się zachować, gdy spotkamy ją na swojej drodze i co zrobić, gdy nas ukąsi?
Przeczytajcie na kolejnych slajdach.

"Koleżanka" owinęła się wokół buta
"Podczas prac gospodarczych związanych z ochroną lasu pracownik Służby Leśnej napotkał na swojej drodze 'koleżankę'. W pierwszej chwili nawet jej nie zauważył, dopiero, kiedy owinęła się wokół buta, powiało grozą i zrobiło się niebezpiecznie. Podleśniczy zachował zimną krew i ściągnął patykiem małą leśną smoczycę ze swojego buta, odkładając ją delikatnie koło pniaka" - relacjonowało wiosną Nadleśnictwo Międzylesie na swoim profilu na Facebooku.
Czy żmija musi mieć zygzak? O tym przeczytasz na następnej stronie.

Żmija czarna jak smoła
Jak się okazuje, żmije potrafią zaskoczyć w lesie nie tylko turystów, ale i leśników.
"Jestem leśniczką, ale panicznie boję się węży. Zachowałam jednak zimną krew. Tak, to żmija w melanistycznej (czyli czarnej) formie barwnej z charakterystyczną dla siebie pomarańczową barwą oka i pionową źrenicą jak u kota. Na naszym terenie występuje jeszcze w dwóch kolorach: brązowej i w odcieniach szarości z wyraźnym zygzakiem biegnącym wzdłuż ciała na grzbietowej stronie" - opowiada leśniczka z Nadleśnictwa Żmigród.
Jak odróżnić żmiję od innych węży występujących w Polsce? Zobacz na kolejnym slajdzie.

Węże w Polsce
Gdzie najczęściej można spotkać żmiję? W jakich miejscach lubią się wylegiwać? Czytaj dalej na kolejnym slajdzie.