https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uważaj na sensacyjne artykuły o porwaniu dziecka i koronawirusie

(TIK)
Tak wygląda fałszywa wiadomość mająca na celu wyciągnięcie danych
Tak wygląda fałszywa wiadomość mająca na celu wyciągnięcie danych zrzut/CERT Polska
Zespół CERT Polska ostrzega przed atakiem mającym na celu pozyskanie dostępu do konta Facebook i wyłudzanie kodów Blik od znajomych, tym razem ze scenariuszem informacji o koronawirusie. Złośliwe domeny używane w atakach to koronawirusnews[.]com.pl, e-koronawirusnews[.]pl, koronawirusnews[.]net.pl, ikoronawirusnews[.]pl.

"Ten schemat ataku jest niezmienny od długiego czasu: strona z sensacyjnym fake newsem (koronawirus, porwanie dziecka, wypadek samochodowy z udziałem dziecka) podszywającym się pod portal informacyjny, stronę policji czy stacji telewizyjnej. Kluczowe dla skuteczności pozyskiwania ofiar jest sensacyjny tytuł newsa, powiązany z silnie nacechowanym emocjonalnie wydarzeniem i zdjęciem. Na samym końcu strony znajduje się nagranie z kamery, które wymaga podania przez ofiarę danych logowania do serwisu Facebook" - tłumaczą eksperci zespołu CERT Polska.

Przeczytaj też: Oszustwa "na koronawirusa". Phishing, fałszywe szczepionki i szybujące ceny maseczek

Dlaczego to takie niebezpieczne? Uzyskane w ten sposób dane logowania są przesyłane do przestępców, a przejęte konta mogą zostać wykorzystane do nagabywania znajomych ofiary w wiadomościach prywatnych o kody Blik.

- W roku 2019 prowadziliśmy działania w sprawie 224 fałszywych stron logowania do Facebooka, a od początku roku 2020 mieliśmy już 236 przypadków - wylicza CERT.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska