Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uważaj, w co pakujesz bobasa; część wózków może być szkodliwa dla dzieci

(km)
Grażyna Siemiątkowska mówi, że ważne jest, by wózek miał odchylane oparcie. Nie interesowała się, z czego jest zrobiony.
Grażyna Siemiątkowska mówi, że ważne jest, by wózek miał odchylane oparcie. Nie interesowała się, z czego jest zrobiony. fot. Lech Kamiński
- Klienci o materiały nie pytają. Zwracają uwagę na gondolę i kółka - mówi ekspedientka Magdalena Lewandowska z Torunia.

Niezależna niemiecka organizacja konsumencka sprawdziła materiały, z których wykonane są dziecięce wózki. Mogą zawierać groźne substancje chemiczne.

Grażyna Siemątkowska z Torunia oba wózki dostała w prezencie, i pierwszy, kiedy Jakub się urodził i spacerówkę, z którą spotkaliśmy ją wczoraj. - Cieszyłam się z tego, że ma regulowane oparcie, które można opuścić, jak dziecko zaśnie - mówi.

- Klientów interesuje wielkość gondoli i to, aby można było zrobić z niego spacerówkę. Ważne są także pompowane koła, przednie najlepiej zwrotne. Istotna jest cena. Najpopularniejsze są wózki za ok. 1200 zł - mówi Magdalena Lewandowska z toruńskiego sklepu Bobas.

Nie nadają się do wożenia dzieci
Rodzice uznają za oczywiste, że materiały użyte do wykonania wózka są bezpieczne.
Tymczasem z opublikowanych przez Fundację Pro-Test wyniki testów wózków pokazują, że 10 z 14 przebadanych nie nadaje się do wożenia dzieci. Badania przeprowadziła wiarygodna fundacja Warentest, powołana przez rząd niemiecki.

Tylko trzy wózki otrzymały od niej ogólną ocenę dostateczną, jeden mierną, a reszta dostała dwóje!
Przy ocenie wzięto pod uwagę m.in. budowę wózka pod kątem wygody dziecka, łatwość obsługi oraz bezpieczeństwo i trwałość, a także zawartość szkodliwych substancji.
Najgorzej w ostatniej kategorii (mającej bardzo duży wpływ na ostateczną punktację) wypadły wózki Babywelt Pro 4S, Emmaljunga Nitro City, I'coo Plasma Coco i Hauck Chicago air.

Z czego jest ten wózek?
We wnioskach można przeczytać, że w uchwytach, szelkach, obiciach i daszkach przeciwdeszczowych zawarte są trujące substancje chemiczne. To: policykliczne węglowodory aromatyczne (w skrócie: PAK) i ftalany (inaczej zmiękczacze), które mogą powodować raka.
W testowanych modelach znajdowały się także m.in. związki organiczne cyny i związki fenolowe oraz formaldehyd.

Dr Marek Krzemiński z Instytutu Chemii UMK mówi: - Wszystko zależy od tego, jakie ilości tych związków występują w tych materiałach. Nie wiemy też, jakiego rodzaju są to ftalany. Rzeczywiście, formaldehyd i policykliczne węglowodory aromatyczne mogą być niebezpieczne.

Co więc zrobić, żeby zmniejszyć to niebezpieczeństwo?
- Jakikolwiek nowy tekstylny produkt należy wyprać przed kontaktem ze skórą. Nie dotyczy to wyłącznie wózków. Z pewnością w ten sposób część substancji zostanie usunięta - wyjaśnia.
Przepisy unijne wskazują tylko maksymalne dopuszczalne ilości ftalanów w zabawkach i artykułach do pielęgnacji dzieci. Na temat wózków nic nie mówią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska