Prezes URE pracuje nad stworzeniem dokumentu o nazwie "Mapa drogowa liberalizacji rynku gazu". - Jest to dokument strategiczny, który ocenia sytuację na rynku gazu w Polsce i mówi o drodze do realizacji celu, jakim jest uwolnienie cen spod administracyjnej kontroli, a w efekcie pełna liberalizacja rynku - wyjaśnia Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka prasowa URE.
Przeczytaj: Gaz podrożeje, ale nie od 1 stycznia
Obecnie w Polsce nie ma hurtowego rynku gazu. - PGNiG sprowadza lub wydobywa gaz i sprzedaje go odbiorcy końcowemu - dodaje Głośniewska. - Nie ma zatem mechanizmu rynkowego. Głównym założeniem proponowanej "Mapy drogowej..." jest więc dobrowolne zobowiązanie się PGNiG do przeprowadzenia tzw. programu uwalniania gazu. Polega on na tym, że podmiot dominujący oferuje do odsprzedaży w określonym trybie część posiadanego gazu innym podmiotom zainteresowanym hurtowym zakupem gazu. Dzięki temu powstanie hurtowy rynek obrotu gazem.
Czytaj również: Prąd podrożeje. 4,86 procent więcej za energię w Enei, a 5,18 procent w Enerdze
Kiedy mogłoby to nastąpić? - Prezes Urzędu Regulacji Energetyki może zaprzestać regulacji cen na rynku lub w określonym jego segmencie pod warunkiem, że stwierdzi istnienie dostatecznych warunków dla prawidłowego funkcjonowania konkurencji - wyjaśnia Głośniewska. - Opracowywana przez urząd strategia zakłada w pierwszym kroku uwolnienie cen dla segmentu odbiorców przemysłowych. Jeżeli Prezes URE stwierdzi, że na rynku panują dostateczne warunki konkurencji, jest rzeczywista alternatywa dla odbiorcy, to podejmuje decyzję o uwolnieniu cen dla odbiorcy przemysłowego.
Czytaj: Żywność podrożeje. Słaba złotówka podnosi cenę polskiego nabiału
Kiedy możliwe będzie uwolnienie cen gazu dla gospodarstw domowych po 2015 roku?
Przygotowana przez URE "Mapa drogowa..." przewiduje też uwolnienie cen gazu dla odbiorców w gospodarstwach domowych. - Aby to osiągnąć niezbędne są jednak kolejne zmiany - podaje portal Centrum Informacji o Rynku Energii. - Chodzi przede wszystkim o ustalenie maksymalnie drożnych zasad i procedur zmiany sprzedawcy dla tych odbiorców. Drugą przesłanką jest ochrona odbiorców wrażliwych. Przewiduje ją już projekt Prawa gazowego. Ostatnim elementem ma być edukacja społeczna tworzona na wzór obecnych kampanii informacyjnych na rynku elektroenergetycznym.
Uwolnienie cen gazu dla odbiorców domowych możliwe będzie dopiero po 2015 roku.
