Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w cenach prądu 2024. Za używany w dzień zapłacimy mniej, ale wieczorny będzie droższy!

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
O zawarciu umowy na dynamiczne ceny energii, czyli niższą w dzień, a wyższą wieczorem - zdecyduje klient.
O zawarciu umowy na dynamiczne ceny energii, czyli niższą w dzień, a wyższą wieczorem - zdecyduje klient. Archiwum/Polska Press
W 2024 roku będzie można zawrzeć ze sprzedawcą energii umowę z cenami dynamicznymi. Sprawdzamy, co to oznacza dla przeciętnego Kowalskiego, m.in. mieszkańca Kujaw i Pomorza. Komu się to będzie opłacać, a komu nie?

Spis treści

Zmiany, o których piszemy to pokłosie nowelizacji ustawy Prawa Energetycznego, która weszła w życie we wrześniu 2023 roku.

Internetowa platforma - tutaj porównamy oferty dostawców prądu

Po pierwsze zakłada ona m.in. stworzenie internetowej platformy do porównywania ofert od różnych dostawców energii elektrycznej.

Ma ona służyć gospodarstwom domowym oraz mikroprzedsiębiorstwom, czyli firmom zatrudniającym do 10 pracowników i umożliwiać im darmowe porównanie wszystkich dostępnych na rynku ofert energii elektrycznej w tym jednym miejscu online.

  • Informacje tam muszą być przez sprzedawców prądu na bieżąco aktualizowanie, najdłużej to do siedmiu dni od wprowadzenia nowej oferty. Tych, którzy tego nie zrobią - czekają kary.

Ważną zmianą, którą wprowadzi wspomniana nowelizacja są taryfy dynamiczne. Mówi o tym art. 5 ustawy Prawo Energetyczne.

Umowa z cenami dynamicznymi - taryfy dzienna i wieczorna

Od sierpnia 2024 roku odbiorcy będą mogli zawrzeć z każdym sprzedawcą prądu, który obsługuje ponad 200 tys. klientów - umowę z cenami dynamicznymi. Będą one zmienne i zależne m.in. od tych rynkach energii elektrycznej.

Na Kujawach i Pomorzu takim sprzedawcą prądu jest na pewno Enea.

- Regulacja dotyczy obowiązku posiadania przez sprzedawcę prądu, stosującego taryfę zatwierdzoną przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, oferty opartej o ceny dynamiczne - odpowiada „Gazecie Pomorskiej” Berenika Ratajczak, rzecznik prasowy Enea S.A. - Umowa ze zmienną ceną odzwierciedla wahania cen na rynkach energii elektrycznej, w szczególności na rynkach dnia następnego i dnia bieżącego. Taki model rozliczeń może spowodować, że prąd pobierany w godzinach porannych będzie tańszy od używanego w godzinach wieczornych. To wynik cen kształtujących się na rynku hurtowym w danym dniu.

  • Oczywiście, o zawarciu umowy na „dynamiczną ofertę” zdecyduje klient i - jak podkreśla rzeczniczka Enei - stanie się to w przypadku spełnienia odpowiednich warunków.

Jakie warunki trzeba spełnić na umowie dynamicznej?

I tak np., jak wymienia portal columbusenergy.pl, odbiorca musi mieć zainstalowany licznik zdalnego odczytu, czyli wejście w życie ceny dynamicznej jest powiązane z momentem zainstalowania takich liczników, uruchomienia systemów zdalnego odczytu oraz Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii.

Bardzo ważna informacja dla klientów, którzy będą chcieli skorzystać z tej możliwości - sprzedawcy stosujący umowy z ceną dynamiczną zostaną zobowiązani do informowania odbiorców o kosztach i korzyściach, a także o ryzykach związanych z takimi umowami.

Komu opłacają się taryfy dynamiczne, a komu nie?

Warto dodać, że w przypadku, gdy taryfy dynamicznej korzystałaby osoba, która w trakcie dnia, jak ceny są niższe ma minimalne zużycie prądu (np. jest cały dzień w pracy), a wieczorami, kiedy stawki są najwyższe, bo z energii korzystają wszyscy domownicy - przejście na taką umowę będzie pozbawione większego sensu.

Będą wyłącznie umowy kompleksowe

Cytowany przez nas wcześniej serwis pisze też, że nowelizacja ustawy PrawoEnergetyczne wprowadzi również to, że od lutego 2024 r. dostawcy paliw gazowych i energii elektrycznej będą mogli zawierać z odbiorcami wyłącznie umowy kompleksowe.

  • Do tej pory istniała opcja zawierania odrębnych umów na sprzedaż i dostawę, a od lutego nie będzie już tej możliwości.

Zaś od lipca 2025 r. odbiorcy indywidualni zyskają możliwość zmiany sprzedawcy energii elektrycznej w czasie nieprzekraczającym 24 godzin. Proces będzie zautomatyzowany, co ułatwi i znacznie przyśpieszy zmianę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska