Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Użytkowanie wieczyste gruntów znika, ale są wyjątki

Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
- Ustawa nie dotyczy nieruchomości zabudowanych tylko garażami - mówi Sylwia Ziółkowska z FSM
- Ustawa nie dotyczy nieruchomości zabudowanych tylko garażami - mówi Sylwia Ziółkowska z FSM Fot. Archiwum/Tomasz Holod
- Dostałem rozliczenie za garaż. Naliczono mi za niego opłatę za wieczyste użytkowanie gruntów. Jak to mam rozumieć? Przecież użytkowanie wieczyste przechodzi do historii - dopytuje pan Stanisław z bydgoskiego Fordonu.

- Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów dotyczy nieruchomości zabudowanych wyłącznie budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, mieszkalnymi wielorodzinnymi, w których co najmniej połowę liczby lokali stanowią lokale mieszkalne - wymienia Sylwia Ziółkowska, specjalista ds. przygotowania inwestycji z Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. - Dotyczy również nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, wielorodzinnymi wraz z budynkami gospodarczymi, garażami, innymi obiektami budowlanymi lub urządzeniami budowlanymi, umożliwiającymi prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych.

Przeczytaj też: Koniec użytkowania wieczystego. 2,5 mln osób będzie wkrótce właścicielami lub współwłaścicielami

Te garaże się nie łapią
Ale uwaga... - Ustawa nie dotyczy nieruchomości zabudowanych wyłącznie garażami i dla właścicieli garaży usytuowanych na terenach w wieczystym użytkowaniu nic się nie zmienia w zakresie prawa do gruntu - zaznacza przedstawicielka FSM.

- Jeśli pod garażami wolno stojącymi jest parcela, która stanowi odrębną działkę od tej, na której stoi blok - ustawa o przekształceniu użytkowania we własność nie działa - potwierdza „Gazecie Pomorskiej” Bartosz Turek, analityk Open Finance. - Jeśli jednak blok i garaże stoją na jednej działce, to powinien zadziałać art. 1 ust 2 pkt 3 tej ustawy.

- Sprawdzić to można w ewidencji gruntów i budynków. Szybciej i przez internet można to zrobić pod adresem: mapy. geoportal.gov.pl/imap/?gpmap=gp0. Aplikacja ta nie jest aż tak intuicyjna. Pewną pomocą może więc okazać się filmik zamieszczony na YouTube https://www.youtube.com/watch?v=OcjZukbChaU - podpowiada Bartosz Turek.

A co, jeśli pod garażami wolno stojącymi jest parcela, która stanowi odrębną działkę od tej, na której stoi blok, i ustawa o przekształceniu użytkowania we własność nie działa? Czy spółdzielnia może używać wtedy nadal terminu „użytkowanie wieczyste gruntów” i pobierać tę opłatę pod tą nazwą? Czy zmienia się nazewnictwo?

- Jak najbardziej. Wtedy spółdzielnia pobiera opłatę i przelewa ją na konto na przykład gminy. Problem w tym, że jeśli działka z garażami jest oddzielna od działki z blokiem, to może nie zadziałać przekształcenie użytkowania we własność - uszczegóławia ekspert Open Finance. - Inna sprawa, że w związku z tym, że ustawa weszła w życie dopiero co, spółdzielnie w swoich rozliczeniach wciąż najpewniej stosują nazwę „opłata za UW”, mimo że w myśl ustawy chodzi o „opłatę za przekształcenie UW we własność”. Spółdzielnie nie mają jednak jeszcze zaświadczeń o przekształceniu, więc mogą uznać, że nie mają podstaw do zmiany nazwy. Wbrew pozorom urzędy i sądy mają przed sobą dużo pracy, a całe zamieszanie z pozbyciem się użytkowania pod blokami mieszkalnymi trwać będzie ponad rok.

Mieszkańcy dopytują o zmiany
- Jesteśmy, jak większość spółdzielni, w dobrej sytuacji, bowiem większość terenów mamy już we własności. Pozostało tylko kilka gruntów, których sytuacja pod tym kątem nie jest uregulowana. Część mieszkańców interesuje się najnowszymi zmianami - przychodzą, dzwonią i dopytują - mówi Robert Małkiewicz, prezes Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Jedność” z bydgoskich Kapuścisk. - Informacji udziela na ten temat codziennie nasz dział członkowski. Udostępniamy też bezpłatną usługę prawną (po wcześniejszym umówieniu).

Podobnie Fordońska Spółdzielnia Mieszkaniowa umożliwia kontakt z radcą prawnym. Dyżury z nim odbywają się raz w tygodniu.

Jeśli macie Państwo jakieś pytania dotyczące użytkowania wieczystego, nie czekajcie, tylko pytajcie w swojej spółdzielni.

- Jest wiele pytań do zapisów ustawy. Wszystko zależy od interpretacji prawa - dodaje prezes RSM „Jedność”. - Obecnie czekamy na ruch gminy. Bez zaświadczeń od niej nie możemy niczego zrobić. Mamy też sygnały, że już wkrótce rozpoczną się prace nad nowelizacją ustawy.

Warto wiedzieć - Co teraz
Użytkowanie wieczyste zastąpi opłata przekształceniowa (odprowadzana w 20 rocznych ratach). Ich wysokość równa się opłacie rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, która obowiązywałaby w dniu przekształcenia (1 stycznia 2019 r.). W przypadku jednorazowej spłaty ustawa zakłada bonifikaty dla właścicieli domów i mieszkań. W przypadku państwowych gruntów jej wysokość sięga 60 proc., a samorządy mogą same określić wysokość ulgi. W ciągu 12 miesięcy użytkownicy wieczyści otrzymają urzędowe zaświadczenie potwierdzające przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Zaświadczenia z urzędu otrzymają sądy rejo-nowe, które dokonają wpisów w księgach wieczystych.

- W zaświadczeniu właściciele, którzy uwłaszczyli się na danym gruncie, otrzymają informacje o wysokości opłaty za przekształcenie. Nie ma mowy o żadnych dodatkowych opłatach. Ci, którzy będą mogli i chcieli skorzystać z bonifikaty, po otrzymaniu zaświadczenia składają wniosek i wówczas urząd miasta wyliczy im kwotę, którą powinni zapłacić - mówił Newserii Biznes Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska