„Zmiana użytkowania wieczystego we własność właśnie uchwalona przez Sejm! Jesteśmy już jedną nogą w rzeczywistości bez gigantycznych i niespodziewanych podwyżek opłat za użytkowanie” - napisał w piątek na Twi-tterze Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.
W piątek prawie jednogłośnie posłowie uchwalili uwłaszczenie (425 z 427, 2 się wstrzymało). Co to oznacza? Od początku 2019 roku użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych budynkami mieszkalny-mi jednorodzinnymi i wielolokalowymi zostanie przekształcone we własność.
Przeczytaj też: Z użytkowników staną się właścicielami. Ale nie wszyscy
Problemy wymuszają zmiany
Projekt ustawy był odpowiedzią na problemy z przekształcaniem praw użytkowania wieczystego na mocy obowiązującej ustawy z 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.
Obowiązująca ustawa z 29 lipca 2005 roku, w niektórych sytuacjach, nie zapewnia właścicielom lokali w budynkach wielolokalowych faktycznej możliwości przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności.
„Źródłem problemów przy przekształceniu praw na gruntach zabudowanych budynkami wielolokalowymi jest konieczność uzyskania zgody na przekształcenie wyrażonej przez wszystkich właścicieli lokali, którym przysługują udziały w prawie użytkowania wieczystego gruntu. Wprawdzie ustawa o przekształceniu umożliwia wystąpienie z żądaniem przekształcenia przez współużytkowników wieczystych, których suma udziałów wynosi co najmniej połowę, jednak w sytuacji, jeżeli chociaż jeden współużytkownik wieczysty zgłosi sprzeciw wobec złożonego wniosku o przekształcenie, postępowanie jest zawieszane. Zatem brak zgody jednego współużytkownika wieczystego blokuje nabycie prawa własności gruntu przez pozostałych mieszkańców budynku” - informowało w czerwcu na swojej stronie internetowej Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.
Czy takie przekształcenie będzie obowiązkowe i kogo będzie dotyczyć?
- Tak. Z mocy prawa każdy korzystający z użytkowania wieczystego stanie się właścicielem działki, pod warunkiem, że jest ona wykorzystana na cele mieszkaniowe. Stanie się to automatycznie, od użytkowników nie jest wymagana żadna zgoda - tłumaczy Marcin Krasoń, ekspert Home Brokera.
- Operacja będzie dotyczyć gruntów zabudowanych zarówno wyłącznie mieszkaniami jak i mieszkaniami wraz z przynależnymi lokalami usługowymi (przykładowo sklepy lub punk-ty usługowe na parterze budynku mieszkalnego) bądź np. garażami - wymienia.
Darmo? Nie. Wniesiesz opłatę
- Faktycznie zdarzenie to ma nastąpić natychmiastowo (1 stycznia 2019 r.), jednak nie jest tak, że grunt przejdzie na własność dotychczasowego użytkownika bezpłatnie - zaznacza Marcin Krasoń. - Zgodnie z projektem ustawy przez 20 lat trzeba będzie uiszczać tak zwaną opłatę przekształceniową.
- Zgodnie z projektem usta-wy, roczna opłata przekszałceniowa wynosić będzie tyle, ile kosztowało użytkowanie wieczyste na dzień 1 stycznia 2018 roku. Opłatę trzeba będzie wnosić przez 20 lat, co oznacza, że za otrzymanie gruntu na własność zapłacimy 20-krotność rocznej opłaty za użytkowanie wieczyste - dodaje ekspert.
Opłata z tytułu użytkowania wieczystego wynosi co do zasady 0,3-3 procent wartości działki, w zależności od celu, na jaki została oddana w użytkowanie. W przypadku mieszkaniówki jest to 1 proc.
- Problem polega na aktualizacji wartości gruntu - wyjaśnia pan Marcin. - Jeśli nie dokonywano jej od wielu lat, to nagłe jej przeprowadzenie może spowodować skokowy wzrost opłaty - nawet kilkukrotny. No-wa ustawa likwiduje to ryzyko.
Uiszczana przez 20 lat roczna opłata za przekształcenie ma być równa wysokości opłaty za użytkowanie wieczyste z 1 stycznia 2018 roku, a jej wysokość będzie mogła być waloryzowana jedynie o wskaźnik zmian cen nieruchomości publikowany przez GUS. Wygląda więc na to, że o skokowych wzrostach wysokości opłaty możemy zapomnieć, a te przyszłe zależeć będą wyłącznie od zmian na rynku.
Czytaj również: Bydgoszcz. Dwie działki na Piaskach znalazły nabywców
Będą też bonifikaty
Ustawa przewiduje, że dotychczasowi właściciele gruntów będą mogli udzielać bonifikat za opłacenie należności „z góry”.
- Możliwe oszczędności są warte uwagi, bowiem będą naprawdę wysokie - podaje ekspert Home Brokera.
- W przypadku gruntu należącego do skarbu państwa, uiszczenie całości w pierwszym roku to wydatek o 60 procent niższy. Z każdym kolejnym rokiem bonifikata spadać będzie o 10 procent. Na przykład, jeśli ktoś płaci obecnie za użytkowanie wieczyste 1000 złotych rocznie, to zamiast 20 tysięcy złotych (20 lat po 1000 zł) zapłaci tylko 8 tysięcy złotych.
Obecnie, gdzie trafiają wpływy z użytkowania wieczystego? - Zależy to od tego, kto jest właścicielem gruntu, m.in. do skarbu państwa i samorządów - wyjaśnia Krasoń.
Jak nowa ustawa wpłynie na finanse samorządów, napiszemy w kolejnych wydaniach.
Wideo - Premier: Otwieramy szansę dla 2,5 miliona obywateli na przekształcenie użytkowania wieczystego na własność
Źródło: X-news/TVN24
