Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

VANCOUVER 2010: Zaczynamy! W nocy ceremonia otwarcia igrzysk

Opr. (S-G)
Przewodniczący Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej, prezes PKOl Piotr Nurowski zadecydował, że w ceremonii otwarcia (13 lutego, g. 3:00 czasu polskiego) 21. Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver nie wezmą udziału zawodniczki i zawodnicy, których olimpijskie starty zaplanowano na najbliższe sobotę i niedzielę (13 i 14 lutego).

Jest to podyktowane troską o niczym niezakłócony ostatni etap przygotowań (planowe treningi, odnowa, wypoczynek itp.) do ich startów, który mogłyby zakłócić zarówno przewidziana na kilka godzin ceremonia jak i czasochłonny (ponad 2,5 godziny w jedną stronę) przejazd autokarowy na trasie Whistler - Vancouver - Whistler. Kwestię udziału w uroczystości pozostałych zawodników P. Nurowski pozostawił do decyzji samych zainteresowanych i ich szkoleniowców.

Występ Vonn jest zagrożony

Faworytka rywalizacji alpejek Amerykanka Lindsey Vonn nie jest pewna, czy wystartuje w igrzyskach w Vancouver z powodu silnego stłuczenia goleni prawej nogi. Na dwa dni przed rozpoczęciem igrzysk Vonn, zdobywczyni Pucharu Świata w dwóch poprzednich sezonach poinformowała, że kontuzji nabawiła się 3 lutego podczas treningów w Austrii. Amerykanka przyznała, że od czasu kontuzji nie zjeżdżała na nartach, ponieważ odczuwa zbyt silny ból. Nie poddała się jednak prześwietleniu, dlatego nie wiadomo, czy kość jest pęknięta.

Niezwykła historia

Amerykański łyżwiarz figurowy Mark Ladwig spełni w Vancouver swoje marzenie o olimpijskim starcie. Gdy osiem lat wcześniej był wolontariuszem podczas IO w Salt Lake City nie przypuszczał, że w wieku 29 lat będzie mógł się zaprezentować jako zawodnik. Na konferencji prasowej Ladwig pojawił się z plecakiem, który otrzymał właśnie jako wolontariusz 8 lat temu. - Nic nie może się z nim równać - zapewnił łyżwiarz.

Milionowa gorączka kanadyjskich saneczkarzy

Milion dolarów premii obiecał sponsor kanadyjskich saneczkarzy za złoty medal w rozpoczynających się 12 lutego igrzyskach olimpijskich w Vancouver. Najwyższy stopień podium jest jednak więcej wart. Już wcześniej bowiem Kanadyjski Komitet Olimpijski obiecał nagrody w wysokości 500 tys. dolarów - dla zawodników i związku.

Laboratorium antydopingowe nie próżnuje

Laboratorium antydopingowe igrzysk w Vancouver przebadało już 420 próbek, a podczas samych zawodów planuje przeprowadzanie od 80 do 100 testów dziennie - poinformował dyrektor ds. medycznych Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego dr Patrick Schamasch. Laboratorium w Richmond (na południe od Vancouver) jest wyposażone zgodnie z najwyższymi standardami. Olimpijskie laboratorium antydopingowe, które rozpoczęło działalność 4 lutego, jest przygotowane do ogłoszenia wyników badań w czasie 24 godzin. Próbki będą jednak przechowywane przez osiem lat, co pozwoli MKOl na ewentualne powtórzenie badań, w wypadku gdyby opracowane zostały nowe metody badań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska