Nie wszystkie przepisy noweli zaczną obowiązywać wraz z 1 czerwca. M.in. od dziś obowiązuje tzw. ulga za złe długi. Chodzi tu o możliwość odzyskania podatku VAT od faktury, za którą nie zapłacił kontrahent. Przedsiębiorcy postulowali o nią od dawna, widząc w niej sposób na złagodzenie zatorów płatniczych. I doczekali się. Niestety, została ona obwarowana licznymi warunkami. Aby przedsiębiorca mógł skorzystać z ulgi jego kontrahent również musi być "vatowcem". Poza tym musi trzykrotnie wezwać dłużnika do zapłaty, a następnie odpisać sobie wierzytelność jako nieściągalną. - Rozwiązanie to nie może być też stosowane w przypadku podmiotów w trakcie upadłości lub likwidacji - dodaje Tomasz Grunwald, ekspert firmy doradczej KPMG. - Tymczasem są to najczęstsze przyczyny niepłacenia.
**_Auta po nowemu
_Od 22 sierpnia zaczną obowiązywać nowe przepisy o odliczaniu VAT od zakupionych lub wziętych w leasing samochodów firmowych. W przypadku pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony będzie można odliczyć 60 proc. należnego fiskusowi podatku, ale nie więcej niż 6 tys. zł. W przypadku nabycia samochodów o masie powyżej 3,5 tony przysługiwać będzie pełne odliczenie VAT. Całość wliczonego w cenę podatku można będzie też uzyskać w przypadku samochodu mającego więcej niż jeden rząd siedzeń, gdy przestrzeń przeznaczona do przewozu ładunków przekroczy połowę długości pojazdu. Jak to wymierzyć, precyzują przepisy. Nowe zasady odliczania VAT zastąpią dotychczasowy, krytykowany przez środowisko przedsiębiorców tzw. wzór Lisaka. Jednak i one, zdaniem biznesmenów, nie są pozbawione wad. Ich zdaniem są one skomplikowane i niezrozumiałe.
Lista do wymiany
Nowela rozszerza też zakres czynności nie podlegających podatkowi VAT m.in. o usługi twórców i artystów, a także kontrakty menedżerskie. Jednak, w przypadku tych ostatnich, również pojawiają się niejasności. Interpretacja przepisów zależy bowiem od konstrukcji umowy z pracodawcą i zawartego w niej zakresu odpowiedzialności menedżera. I tak, menedżer, który za swoje decyzje może być pociągnięty do odpowiedzialności, podlegałby już VAT.
Poza tym uproszczono przepisy uprawniające do stosowania zerowej stawki przy przesyłaniu towarów za granicę. Nie będzie już potrzebny dokument potwierdzający, że zagraniczny kontrahent otrzymał towar, wystarczy faktura handlowa lub list przewozowy. W opinii Tomasza Grunwalda, nowe przepisy o VAT to krok w dobrym kierunku, ale zmiany nie s ą jeszcze wystarczająco głębokie. Podobne stanowisko prezentuje Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych "Lewiatan". Jej eksperci już rozpoczęli pracę nad kolejną nowelizacją. Lista przepisów do wymiany jest długa. Gotowe propozycje ich naprawy ma otrzymać nowy rząd.
