Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Vivat Kcynia! Miasto świętowało urodziny

Maja Stankiewicz
Na uroczystość do miasta zjechało wielu gości
Na uroczystość do miasta zjechało wielu gości Maja Stankiewicz
W 1262 r. Kcynia otrzymała prawa miejskie. Dokładnie 750 lat od tego wydarzenia zorganizowano w mieście urodzinową fetę. Trwała do nocy.

To najbardziej udana z wszystkich jubileuszowych imprez - tak o tym, co działo się ostatnio w Kcyni mówili mieszkańcy. Bo noc już była, gdy na boisku przy ul. Powstańców Wlkp. tłumy słuchały muzyki elektronicznej inspirowanej twórczością Jean Michel Jarre'a, oglądały widowisko laserowe, a potem pokaz sztucznych ogni.

Wcześniej skosztować można było urodzinowego tortu opatrzonego herbem miasta i logo jubileuszu. Specjalnie na tę okazję upiekli go cukiernicy z zakładu Tydda.

Ale zanim rozpoczęła się zabawa, było w Kcyni bardzo uroczyście. W kościele poklasztornym na Rynku odprawiona została jubileuszowa msza św., której przewodził ks. bp Jan Tyrawa. Modlono się w intencji przeszłych pokoleń, ale też za pomyślność tych, którzy tworzą współczesne oblicze miasta.

Goście i mieszkańcy przeszli następnie na Rynek. Tu, na murze Urzędu Miejskiego, odsłonięto tablicę upamiętniającą 750-lecie Kcyni. Oprócz parlamentarzystów: Iwony Kozłowskiej i Eugeniusza Kłopotka oraz ks. bp Jana Tyrawy, który tablicę poświęcił, burmistrzowi asystowała 104-letnia Cecylia Wojciechowska, najstarsza mieszkanka gminy Kcynia.

Wiadomości z Nakła

Jak opowiedzieli nam w piątek mieszkańcy - pani Cecylia jest w Kcyni osobą dobrze znaną i lubianą. Przez lata wraz z siostrą prowadziła księgarnię na Rynku. Niestety, placówka ta została nie tak dawno zlikwidowana i nie ma jej już w mieście.

Nie mogło być hucznego jubileuszu bez strzałów na vivat. I były! W tej materii organizatorom dopomogło bractwo kurkowe z Solca Kujawskiego wypożyczając na uroczystość wielką armatę. Stanęła ona na Rynku i huknęła trzy razy.

Jako pierwszy lont podpalił burmistrz Piotr Hemmerling. Po nim nie odmówił zaproszenia ks. bp Jan Tyrawa. Trzeci wystrzał miał być dziełem Władysława Kurka, prezesa Kcyńskiego Bractwa Kurkowego. Ten odstąpił jednak ten zaszczyt mieszkance Kcyni. Poprosił o ochotniczki. Zgłosiły się dwie panie, w tym poseł Iwona Kozłowska. I to ona ostatecznie podpaliła lont.

Obchody 750-lecia Kcyni [galeria zdjęć]

Było też spotkanie w pałacyku przy ul. Libelta z udziałem komitetu organizacyjnego oraz gości. A zjechało ich wielu. Także honorowi obywatele Kcyni, naukowcy: prof. Anna Pajączkowska i prof. Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz oraz Piotr Woliński, kcyński rzeźbiarz.

Wiele osób otrzymało w prezencie pamiątkowy medal, a także jubileuszowy album o mieście. Tym ostatnim władze Kcyni obdarowały także osoby, które urodziły się w rocznicę urodzin miasta, czyli 29 czerwca. W całej gminie jest ich 44.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska