Delegacja z gminy Nakło każdego roku bierze udział w uroczystościach rocznicowych w Boniewie. W tym roku były one szczególnie uroczyste bo obchodzono 85. rocznicę bitwy pod Szczytnem, w której zginęło m. in. 10. żołnierzy Batalionu Obrony Narodowej Nakło. W 1940 r. ludność okolicznych wsi pochowała ich na cmentarzu parafialnym.
Jak poinformował nas koordynator nakielskiej delegacji Mariusz Gratkowski w uroczystościach rocznicowych w Boniewie wzięli udział przedstawiciele Klubu Żołnierzy Rezerwy LOK w Nakle, Sekcji Motocyklowej „Nadnoteckie Sokoły”, Nakielskiego Hufca ZHP oraz Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle.
To Cię może również zainteresować
- Po mszy św. za poległych wszyscy udali się na cmentarz, gdzie po krótkiej modlitwie złożono wieńce i zapalono znicze na mogiłach zbiorowych ponad 100 polskich żołnierzy września 1939. Nasza delegacja podziękowała władzom gminy Boniewo za opiekę nad grobami poległych nakielan - relacjonuje przebieg uroczystości Mariusz Gratkowski, miłośnik historii, pracownik Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle.
By pamięć nie zginęła
Na kolejną patriotyczną uroczystość zaproszono mieszkańców do kościoła pw. św. Stanisława w Nakle. We wtorek 17 września, po wieczornej mszy św., odsłonięta została w świątyni tablica memoratywna upamiętniająca podpułkownika Wojska Polskiego Edmunda Bartkowskiego. Był on komendantem powiatowym Powstania Wielkopolskiego w Nakle. Walczył w wojnie polsko -bolszewickiej 1920 r. i w Powstaniu Śląskim. Był także uczestnikiem kampanii wrześniowej. Poległ 17 września 1939 r., spoczywa w nieznanej mogile.
W wydarzeniu wzięły udział poczty sztandarowe nakielskich szkół, a także poczet sztandarowy Towarzystwa Pamięci Generała Józefa Dowbora- Muśnickiego w Lusowie (woj. wielkopolskie). Obecni byli potomkowie ppłk. Edmunda Bartkowskiego – Tomasz Stanecki z rodziną - którzy wraz z Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle i ks. Tadeuszem Michalakiem, proboszczem parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Nakle byli współorganizatorami uroczystości.
Tomasz Stanecki wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Nakła Pawłem Wiśniewskim odsłonił tablicę, a poświęcił ją ks. Michalak. Sylwetkę ppłk. Edmunda Bartkowskiego przedstawił w świątyni Mariusz Gratkowski. Głos zabrał także Tomasz Pasieka, dyrektor Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle.
Konferencja w muzeum
Kolejne wydarzenie o tematyce historycznej już za kilka dni. Obchodzące w tym roku swoje 60-lecie Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle wraz z Klubem Żołnierzy Rezerwy LOK w Nakle przygotowuje konferencję popularno-naukową pt. „Straż Graniczna II Rzeczpospolitej w regionie Noteci tuż przed wybuchem II wojny światowej”.
Organizatorzy zapraszają do muzeum na wykłady w czwartek 26 września od godz. 10. Temat zagai Tomasz Pasieka, dyr. placówki. Potem głos będą mieli prelegenci. W programie konferencji znalazło się pięć wykładów. Temat naświetlą: Mariusz Gratkowski z muzeum w Nakle, Dorota Malińska-Janaś, nauczyciel SP im. Straży Granicznej II Rzeczpospolitej w Śmiłowie, asp. Krzysztof Knych z KMP w Bydgoszczy, ppłk Straży Granicznej Grzegorz Buczan oraz Lechosław Draeger, prezes Klubu Żołnierzy Rezerwy LOK w Nakle nad Notecią.
Kandydat PiS na prezydenta. Decyzja coraz bliżej
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Gwiazda TVN była królową salonów. Teraz wygląda jak uboga szara myszka!
- Marian Opania ma kłopoty z sercem. Ludzie nie dowierzają, jak teraz wygląda
- Tak Allan walczy o uznanie zamożnego teścia. Wszyscy patrzyli na jego smerfne butki
- Zapytaliśmy Zenka o zakupy w dyskoncie! Wił się przed kamerą, zdemaskował Danutę