Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wprowadza zmianę terminów składania wniosków o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Ministerialna propozycja zakłada znaczne skrócenie naboru, który do tej pory zaczynał 15 stycznia i trwał do 25 czerwca. Wnioski w biurach ARiMR według nowych zasad rolnicy będą mogli składać od 25 maja do 25 czerwca danego roku.
Dlaczego minister chce zmienić termin składania wniosków o dopłaty do materiału siewnego?
Na to pytanie znajdujemy odpowiedź w uzasadnieniu rozporządzenia. Zgłoszona zmiana ma uporządkować i usprawnić proces przyjmowania wniosków o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany.
Nowy termin składania wniosków o dopłaty do materiału siewnego od 2020 roku: 25.05-25.06
"Wnioski były przyjmowane od stycznia, a rozpatrywane i tak dopiero pod koniec naboru. Oznaczało to, że jednostki zajmujące się udzielaniem dopłat musiały od początku roku utrzymywać gotowość przyjmowania i dokonywania oceny formalnej wniosków, chociaż były one faktycznie rozpatrywane dopiero na koniec roku, po określeniu stawek dopłat".
Izba rolnicza uważa, że miesiąc to za mało na wnioski o dopłaty do nasion
Krajowa Rada Izb Rolniczych na etapie konsultacji zgłosiła uwagi. Rolniczy samorząd chciał, aby zmiana nie była tak radykalna i proponował nabór trwający nieco ponad 2 miesiące - od 15 kwietnia do 25 czerwca. Tak argumentuje swoje uwagi: "Przyjęcie terminu 15 kwietnia w sposób znaczący ułatwi pracownikom ARiMR bieżącą obsługę wnioskodawców, a samym rolnikom umożliwi składanie wniosków bezpośrednio po zakończeniu wiosennych siewów, które w większości przypadków przypadają na okres marzec/kwiecień".
Ok. 66,8 tys. wnioskowało do ARiMR o dopłaty do1 ha gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany.
Gatunki roślin objęte dopłatami:
- Zboża: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna), pszenżyto, żyto;
- Rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna;
- Ziemniak.
