Poseł Gawkowski: - Mamy najwięcej zgonów od II wojny światowej. Nie potrafimy pokonać koronawirusa. W 2022 roku warto skuteczniej przeciwdziałać pandemii i zrobić wszystko, by jak najwięcej Polaków zaszczepiło się. Trzeba działać ponad podziałami politycznymi. Ponadto bardzo wzrosły ceny, panuje drożyzna. Mamy największą od dwóch dekad inflację. To będzie się nam odbijało czkawką w 2022 roku. Co do pozostałych spraw, to każda z nich miała swój czas i swoją wagę, ale pandemia i drożyzna przede wszystkim będą wpływać na 2022 rok. Oczywiście były zmiany w Zjednoczonej Prawicy, która w 2021 rok zamyka osłabiona. Na opozycji pojawił się lider, Donald Tusk, który mimo wszystko nie podniósł notowań Platformy. Mamy też konflikt na polsko – białoruskiej granicy, od początku do końca źle rozegrany. Wprowadzenie stanu wyjątkowego nie doprowadziło do wielkiego przełomu, trzeba było działać zdecydowanie szybciej działać w relacjach międzynarodowych. Nie zyskujemy też na relacjach z Unią Europejską. Rząd ciągle wywołuje kolejne wojenki kończące się tym, że nie mamy unijnych pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy.
Poseł Krzysztof Gawkowski chciałby też zasiać trochę optymizmu: - Uważam, że 2021 rok był trudny, ale wszystko wskazuje na to, że w 2022 możemy pokonać wiele problemów próbując szukać porozumień politycznych. Lewica nadal będzie opozycją racjonalną, a nie totalną, ponieważ uważamy, że sprawy należy rozwiązywać, a nie tylko jątrzyć.
Pandemia i szczepienia
- Pandemia nie opuszczała nas w mijającym roku i nadal powoduje w naszym życiu społecznym wiele ograniczeń, pomimo tego, że od roku już trwa akcja szczepionkowa – wskazuje poseł Zbigniew Girzyński, Koło Poselskie Polskie Sprawy. - Mimo, że ponad połowa społeczeństwa zaszczepiła się, a są kraje, w których poziom zaszczepienia to nawet ponad 90 procent, to już dziś wiemy, że szczepienia działają słabiej niż byśmy tego oczekiwali. Jest efekt w postaci zmniejszonej grupy zachorowań, trochę łagodniejszego przebiegu choroby, ale zaszczepieni chorują niewiele rzadziej niż osoby niezaszczepione. Umierają dwa razy rzadziej, ale jednak umierają. To dane z Ministerstwa Zdrowia. Musimy uczciwie przyznać, że nawet gdybyśmy przekonali do szczepień sto procent społeczeństwa, to sama akcja szczepionkowa nie wystarczy. Badania dotycząc kolejnych mutacji pokazują, że skuteczność szczepionek maleje. To największy problem na przyszły rok. Zastanówmy się jak pogodzić ochronę, leczenie, działanie służby zdrowia z zachowaniem swobód obywatelskich.
Zdaniem posła Girzyńskiego to najważniejsza refleksja z minionego roku, ponieważ “wszystkie inne spory oczywiście są istotne, ważne, ale za chwilę przemijają”. Zbigniew Girzyński: - Był gorący spór o Rzecznika Praw Obywatelskich, ale rzecznik został wybrany, ale gdybyśmy dziś zapytali na ulicy o jego imię i nazwisko, to pewnie podałoby je 10 procent pytanych. Temat migrantów na granicy również wygasa.
Poseł Girzyński odniósł się także do informacji o włamaniu na telefony komórkowe osób publicznych za pomocą szpiegowskiego systemu Pegasus: - Nie wiadomo, w którą stronę potoczy się ta sprawa. Jeśli, podkreślam - jeśli informacje, które się pojawiły, okazałyby się rzetelne i prawdziwe, to oznaczałoby konieczność wyjaśnienia tej sprawy na poziomie komisji śledczej. A taka operacja mogłaby rzutować na nasze życie publiczne. Powinna zostać powołana komisja śledcza, która przesądziłaby czy ta sytuacja miała miejsce, czy też nie. Jeśli były to informacje prawdziwe i zostały użyte w sposób niezgodny ze standardami przez obecną władzę, to mogłoby wstrząsnąć naszą sceną polityczną jak nieco już zapomniana afera Rywina.
Gospodarka nade wszystko
Poseł Dariusz Kurzawa, Koalicja Polska – PSL: - Dla mnie, jako byłego samorządowca, najważniejszą sprawą jest brak pieniędzy europejskich, nadal nie uruchomiliśmy pomocowego programu pocovidowego. Rząd wojuje z Brukselą w kwestiach związanych z praworządnością, przez co leży polska gospodarka. A powinniśmy zrobić wszystko, żeby otrzymać te pieniądze np. na duże inwestycje drogowe także w naszym regionie. Potrzebujemy ich do zwalczenia inflacji, kryzysu, który spowodowany jest działaniami rządu PiS, a także pandemią oraz problemami światowymi. Kraj po pandemii trzeba odbudować i dalej go rozwijać, zwalczać inflację, drożyznę. W ostatnim roku pogorszyły się warunki życia Polaków. Trzeba je poprawić.
Jeśli chodzi o sprawy międzynarodowe, to poseł Kurzawa skazał zagrożenia związane z konfliktem z Białorusią oraz z Rosją na granicy rosyjsko – ukraińskiej. - A psujemy sobie dobre relacje z sojusznikami, chociażby przez “lex TVN” – mówi poseł Kurzawa. - Nie tylko z Amerykanami, ale po słowach prezesa Kaczyńskiego o “czwartej rzeszy” także z Niemcami. Jestem zdumiony, nie wierzę, że coś takiego dzieje się w XXI wieku. Mamy także konflikt z Czechami. Po co? W tym roku obserwowaliśmy początek erozji władzy PiS. Zjednoczona Prawica straciła kilku posłów związanych blisko z wicepremierem Gowinem. Na nastrojach antyunijnych coraz mocniej gra Zbigniew Ziobro, o którym mówi się po cichu, że jest dogadany z Konfederacją w sprawach retoryki antyunijnej oraz ruchu szczepionkowego. Jarosław Kaczyński ma coraz większe trudności ze złożeniem większości w Sejmie. Nie wróżę, że w 2022 czekają nas przyspieszone wybory, ale rządzącym będzie bardzo ciężko dojechać do 2023 roku bez zaostrzania głębszych konfliktów. Możliwości spajania Zjednoczonej Prawicy oraz pozyskiwania nowych koalicjantów skończyły się dla tego ugrupowania. Zobaczmy, co działo się z byłym ministrem Mejzą… Widać, że Zjednoczona Prawica tonie.
Zdaniem Dariusza Kurzawy, jeżeli uda się powołać komisję śledczą w sprawie inwigilacji za pomocą systemu Pegasus, będzie to kolejny gwóźdź do trumny PiS. - Jarosław Kaczyński zrobi wszystko, żeby do tego nie dopuścić. To, co PiS zapowiadał sześć lat temu w kwestii sprawowania władzy, transparentność, polityki czystych rąk można włożyć między bajki. Polityka stała się bardzo brudna. Skoro miała miejsce inwigilacja opozycji Pegasusem, to zbliżamy się do standardów białoruskich. Nie wiadomo, jaki to miało wpływ na wygrane przez PiS dwa lata temu wybory. Podobnie z próbami grzebania przy prawie prasowym, lex TVN, przejęciu mediów regionalnych.
Nie takiej Polski oczekiwaliśmy, nie taką Polskę chciałbym zostawić swoim dzieciom.
- Po stronie opozycji musi się wyklarować zdecydowany lider. Dla mnie nie jest nim Donald Tusk. Widać to po notowaniach PO. To czas na trzecią siłę, na środek, który będzie prezentował PSL z innymi partnerami. Ludzi nie interesują dziś polityczne przepychanki, a to, żeby nie rosła cena chleba i innych produktów spożywczych. A ceny prądu i innych paliw nie wzrastały, a malały. Ludzie chcą dobrze żyć w normalnym kraju, a jest coraz gorzej. PiS rządził w czasach dobrobytu. Teraz musi zmagać się z kryzysem – mówi poseł Kurzawa..
Szczepionki i Nowy Ład
- Najbardziej przełomowym momentem 2021 roku było pojawienie się szczepionek przeciw Covid – 19 – podkreśla poseł Piotr Król, PiS. - To nie było wydarzenie polityczne, ale bardzo istotne społecznie. Rząd zdecydował, że szczepionki są bezpłatne i jest do nich masowy dostęp. Moim zdaniem było to jedna z najważniejszych spraw minionego roku. Szczepionki są szansą powrotu do elementarnej normalności w życiu społecznym.
Drugą sprawą jest eskalacja sytuacji na granicy polsko – białoruskiej. Mając na uwadze, że wydarzenie te były inspirowane przez reżim Łukaszenki, można mieć skromną satysfakcję, że udało nam się poradzić z tym kryzysem. Byliśmy zmuszeni ogłosić stan wyjątkowy na tym obszarze.
A jeśli chodzi o to, co będzie rzutować na przyszłe lata, to wskażę na Nowy Ład. Od nowego roku 90 procent emerytów nie będzie płaciło podatku oraz wzrasta wreszcie do rozsądnej kwoty 30. tys. złotych kwota wolna od podatku. Te decyzje i ustawy będą rzutowały na przyszłe lata. A inne doraźne spory, których nie brakowało w 2021 roku, bez względu na to, kto rządzi, są przejawem demokracji.
Z europejskiej perspektywy
- Polska jest krajem należącym do Unii Europejskiej i NATO – mówi poseł Tomasz Lenz z PO. - To, co dzieje się wokół nas, w Europie będzie wpływało na 2022 rok. Po raz kolejny okazało się, że władza w Rosji jest nieprzewidywalna. Zagrożenie, które stworzył Putin na granicy rosyjsko – ukraińskiej wzbudziło ogromny niepokój na świecie. Wiąże się z tym gra gazem. Głównym dostarczycielem gazu dla Europy jest Rosja, która próbuje przymusić Stany Zjednoczone i Unię Europejską do uruchomienia Nord Stream 2, czyli nitki gazowej biegnącej po dnie Bałtyku z Rosji do Europy Zachodniej. To element gry przeciwko UE, która dała się zapędzić w kozi róg i stoi dziś pod ścianą w kwestiach zakupu gazu. Gazowy szantaż Rosji może wywrócić dotychczasowe relacje polityczne. Do tego dochodzi destabilizacja sytuacji na granicy polsko – białoruskiej. To również gra Kremla oraz Mińska. To wpłynie na sytuację w Europie i w Polsce.
Drugą, ważną kwestią, na którą wskazał poseł Tomasz Lenz jest ciągle mutujący się wirus, który ciągle nie daje nam spokoju. - Zamykamy się w domach, jesteśmy zaniepokojeni, zamykane są szkoły, ogłaszane w części państw lockdowny, ale najgorsza jest w Polsce ogromna śmiertelność. Prawie sto tysięcy Polaków umarło z powodu Covid – 19. Niestety, specjaliści szacują, że w kolejnej fali możliwa jest śmiertelność na poziomie ponad dwóch tysięcy osób dziennie. To przerażające. Nie panujemy nad pandemią. W debacie społecznej i stanowczym podejściu do Covid – 19 poddaliśmy się ludziom, którzy są przeciwni szczepionkom. Tu widzę winę rządu.
- Inflacja na całym świecie jest wyższa, ale w Polsce w szczególności – dodaje poseł Lenz. - Polacy mają coraz mniej pieniędzy i widzą, że z tygodnia na tydzień wszystko coraz bardziej drożeje. Przyszły rok zapowiada się bardzo ciężko. W budżetach domowych trzeba będzie szukać oszczędności.
