W Anglii zmarł Henryk Strzelecki. Twórca światowej marki w...

  W Anglii zmarł Henryk Strzelecki. Twórca światowej marki w branży odzieży żeglarskiej

  Marek Weckwerth marek.weckwerth@pomorska.pl tel. 52 32 63 184

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  W Anglii zmarł Henryk Strzelecki - twórca światowej marki w branży odzieży żeglarskiej.

  W Anglii zmarł Henryk Strzelecki - twórca światowej marki w branży odzieży żeglarskiej. ©archiwum

  W Anglii zmarł Henryk Strzelecki - twórca światowej marki w branży odzieży żeglarskiej. Pochodził z Brodnicy, gdzie od roku 1993 działa filia jego firmy.
  W Anglii zmarł Henryk Strzelecki - twórca światowej marki w branży odzieży żeglarskiej.

  W Anglii zmarł Henryk Strzelecki - twórca światowej marki w branży odzieży żeglarskiej. ©archiwum

  Nosić kurtkę żeglarską z napisem ,,Henri Lloyd" to było i jest coś. Niestety twórca marki zmarł w drugi dzień świąt w wieku 83 lat.

  - W firmie smutek, ból po stracie Henryka Strzeleckiego - mówi Anna Galczewska, menadżer ds. sprzedaży i marketingu spółki Henri Lloyd Polska w Brodnicy. - Byliśmy na jego śmierć przygotowani, bo pan Henryk miał udar, leżał nieprzytomny w szpitalu w Anglii. Lekarze nie pozostawiali złudzeń.

  Urodził się w roku 1925 Brodnicy. Po ucieczce z okupowanej Polski, zaciągnął się do wojska. Służył w II Korpusie Polskich Sił Zbrojnych. Brał udział w wielu bitwach, m.in. o wyzwolenie Bolonii. Po wojnie osiadł w Manchesterze. O jego drodze życiowej zdecydowały dwa czynniki: praca w przemyśle włókienniczym i żeglarstwo, któremu oddawał się w wolnym czasie. Zatrudnił się w firmie Double Two, szyjącej koszule. Tam też poznał swą przyszłą żonę Sheilę.
  Pan Henryk, którego w Anglii nazywano po prostu Mr Henri, narzekał na małą funkcjonalność ówczesnej odzieży żeglarskiej. W roku 1963 wraz z Angusem Lloydem założył firmę Henri-Lloyd Limited, która produkowała pierwsze nowoczesne sztormiaki z wykorzystaniem Bri - Nylonu. Później Mr Henri wynalazł patent zapobiegający przeciekaniu szwów. Wreszcie jego autorstwa jest zintegrowana uprząż żeglarska, która ocaliła wiele istnień ludzkich.

  Sztormiaki Henri Lloyd wykorzystywali sławni żeglarze opływający glob ziemski: sir Francis Chichester, Robin Knox-Johnston, Chay Blyth i Naomi James.

  Firma od lat angażuje się w działalność charytatywną - tak w Anglii, jak i w Polsce. Wspiera warsztaty terapii zajęciowej, szkoły specjalne, osoby niepełnosprawne.


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018