- Przeraziłam się! Na moich oczach szczur wielki jak pies, jakby nigdy nic, szedł po chodniku w Przechowie. To dowód na to, że w Świeciu jest za dużo szczurów - ostrzega Czytelniczka i uważa, że pokutuje zniesienie obowiązku deratyzacji w każdym gospodarstwie. - Pamiętam czasy, gdy sołtys przynosił rolnikowi trutkę i kazał mu ją rozsypać przynajmniej raz w roku. Tak było 40 lat temu i nikt z tą zasadą nie polemizował. Teraz się o szczurach nie pamięta. Nic dziwnego, że biegają po ulicach.
W blokach dwa razy do roku
Zasady deratyzacji reguluje ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. W oparciu o nią swoje regulaminy opracowują poszczególne samorządy. To burmistrzowie i wójtowie ustalają częstotliwość i obszar objęty deratyzacją. Przyjmuje się, że powinna się ona odbyć co najmniej raz w roku. - U nas jest dwa razy do roku. Zasada ta obowiązuje administratorów budynków wielorodzinnych. Właściciele domów jednorodzinnych są z niej zwolnieni - informuje Edyta Kliczykowska, kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Urzędzie Miejskim w Świeciu. Warto dodać, że na składowisku odpadów w Sulnówku niszczenie gryzoni trzeba organizować cztery razy w roku.
Mają dosyć zimna
Każda deratyzacja jest okazją do analizy, z jaką populacją szczurów mamy do czynienia w Świeciu. - Nie ma ich więcej niż zwykle, a wiadomo, że całkowicie nie sposób ich wyeliminować - zaznacza Kliczykowska.
Do opinii jej przychyla się Urszula Klonecka, właścicielka firmy "Rolnik" w Świeciu, zajmującej się deratyzacją. - Nie zauważyłam, żeby problem szczurów się nasilał. Według mnie, zaczęły się pokazywać, bo mają już dosyć zimy. Nie lubią chłodu, ciągną więc do ciepła - ocenia Urszula Klonecka, która podejrzewa, dlaczego szczur szedł po chodniku w Przechowie: - Wybiera odśnieżone drogi. Nic w tym dziwnego, szczur nie lubi śniegu.
Grunt to szczelny dom
Obie panie dodają, że deratyzacja w domach jednorodzinnych powinna się odbywać, ale w miarę potrzeb. - Jest szereg skutecznych sposobów na zwalczenie gryzoni, bo przybywa trucizn nowej generacji. Trzeba tylko wiedzieć, jak ich używać i pamiętać, że najlepszą metodą na szczury są szczelne pomieszczenia, do których szczur nie może się dostać oraz porządek na posesji. Bardzo ważne są szczelne pojemniki na śmieci - zaleca Urszula Klonecka.