Dlaczego rząd panuje nałożyć dodatkowy podatek na media prywatne?
Likwidowane jest technikum i szkoła branżowa I stopnia w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy
Na wniosek dyrektora Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy Jacka Gniadkowskiego radni powiatowi podczas ostatniej sesji zajęli się uchwałą dotyczącą likwidacji branżowej szkoły I stopnia i technikum wchodzących w skład Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy.
Podczas sesji radny Tomasz Wysocki mówił, że jest to tylko zmiana organizacyjna, ale o szczegóły dopytywała radna Mirosława Karpowicz, która zauważyła, że skoro jest to tylko zmiana organizacyjna, to dlaczego w uchwałach, które radni mają podjąć jest napisane, że to likwidacja szkół.
Na to pytanie odpowiedziała Justyna Prajs, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym w Brodnicy. Jak przekazała, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy Jacek Gniadkowski zwrócił się do powiatu brodnickiego jako organu prowadzącego szkołę z wnioskiem o likwidację w tym centrum dwóch techników i dwóch szkół branżowych, ponieważ po kilku latach działania okazało się, że istnienie dwóch szkół tego samego typu, czyli dwóch techników i dwóch szkół branżowych I stopnia sprawia problemy administracyjne, jak zarządzanie tymi szkołami czy przeprowadzanie egzaminów zewnętrznych, a także prowadzenie systemu informacji oświatowej. Przygotowania do likwidacji szkół rozpoczęto pół roku temu.
Rodzicom nie przekazano, że zamierza się zlikwidować technikum i szkołę branżową I stopnia w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy
Przez te pół roku od czasu przygotowań do likwidacji szkół nikt nie przekazał informacji rodzicom uczniów ani o zamiarze likwidacji, ani o tym, jakie zmiany będą się z tym wiązały dla ich dzieci. Ze swoimi wątpliwościami niektórzy z rodziców zwrócili się w tej sprawie do radnego Tomasza Wysockiego. Rodzice pytali, dlaczego oni jako pierwsi nie dowiedzieli się o likwidacji szkół.
Justyna Prajs zaznaczyła, że proces likwidacji nie wpłynie w żaden sposób na nauczanie uczniów, a chodzi wyłącznie o to, aby nie było dwóch techników i dwóch szkół branżowych. Uczniowie zostaną przeniesieni z jednego technikum do drugiego, ale dla uczniów będzie to oznaczało wyłącznie zmianę szkoły na szkołę im. Zesłańców Sybiru - nadal będą uczyć się w tych samych grupach, w tym samym budynku szkoły i będą ich uczyć dotychczasowi nauczyciele. - Po prostu zostaną te klasy włączone w skład zespołu im. Zesłańców Sybiru. To pozwoli na uporządkowanie spraw administracyjnych w szkole - mówiła podczas sesji Justyna Prajs, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym w Brodnicy.
- Żaden profil kształcenia w tym technikum nie ulegnie zatarciu, żadne nauczyciel nie straci pracy i żaden uczeń nie zostanie pozbawiony możliwości kształcenia w danym profilu
- dodał wicestarosta Stanisław Kosakowski.
Podczas sesji przekazano, że radni przyjmując te uchwały o zamiarze likwidacji upoważnią zarząd powiatu do likwidacji szkół.
Komisja Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki wydawała pozytywną opinię projektom uchwał.
Radni podczas sesji jednogłośnie przyjęli uchwały o zamiarze likwidacji szkół. Teraz wdrażane będą dalsze procedury.
