To będzie pierwszy budżet obywatelski w Sępólnie. Zgodnie z przyjętym przez radę miejską Sępólna harmonogramem konsultacji akcja informacyjna dotycząca konsultacji zacznie się we wtorek i potrwa do 28 września. My piszemy o budżecie obywatelskim już dzisiaj, by zachęcić Państwa do zgłaszania wniosków. Harmonogram jest napięty - czas goni, bo budżet ma wejść do realizacji już w 2016 roku.
Od 29 września tylko do 19 października (stosunkowo krótki termin) składać będzie można wnioski z propozycjami zadań do realizacji. Weryfikacja wniosków będzie od 20 do 26 października. Trzeba będzie bowiem sprawdzić, czy wnioski nadają się do realizacji pod względem formalnym i czy ewentualne koszty nie przewyższają wyznaczonego progu finansowego. Głosowanie nad propozycjami zadań będzie trwało od 27 października do 10 listopada.
Dodajmy, ciekawostką jest to - a z pewnością pewnym przeoczeniem, do czego nikt się nie przyzna - że głosować mogą także dzieci. W załączniku do uchwały rady miejskiej z sierpnia tego roku zatytułowanym "szczegółowy tryb przeprowadzania konsultacji" nie znalazło się bowiem ograniczenie wiekowe.
Nie ma słowa o tym, że by zagłosować, trzeba być pełnoletnim. Pytano o to także na sesji i wyjaśnienie było takie, że jeżeli mieszkaniec potrafi się podpisać, to może zagłosować. To oznacza, że głosować będą mogły także nawet kilkuletnie dzieci. Ciekawe, czy ich rodzice skorzystają z tej możliwości i poproszą dzieci o poparcie swojego wniosku, za którym też będą głosować.
Z pewnością będzie można się dowiedzieć, ile będzie takich głosów, bo wypełniając ankietę trzeba podać nie tylko imię, nazwisko i adres, ale i numer Pesel. By złożyć wniosek, trzeba mieć podpisy co najmniej dziesięciu osób. Zadanie nie może przekraczać 100 tys. zł.
Przy głosowaniu należy już pamiętać, że można poprzeć tylko jedno zadanie.