www.pomorska.pl/bydgoszcz
Więcej informacji z Bydgoszczy na stronie www.pomorska.pl/bydgoszcz
Już od lutego w Bydgoszczy będą się kształcić przyszli magistrowie ekonomii. Studia drugiego stopnia na tym kierunku otwiera Wyższa Szkoła Gospodarki. Do tej pory w kujawsko-pomorskich zrobienie magisterium ekonomicznego było możliwe jedynie na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
- Sam pomysł rozszerzenia naszej oferty o ekonomię drugiego stopnia pojawił się dobre dwa lata temu. Ale od tego momentu do realizacji czekała nas jeszcze długa droga - przyznaje Stanisław Krause, prodziekan ds. studenckich WSG. - Ale udało się! Dostaliśmy pozytywną opinię od Państwowej Komisji Akredytacyjnej i rozpoczęliśmy już pierwszą rekrutację - cieszy się Krause.
Juz niedługo, bo za dwa miesiące, poznamy kolejne kierunki, o które w październiku rozszerzy się oferta dydaktyczna WSG: - Nie chcemy zapeszać, dlatego na razie nie zdradzimy żadnych szczegółów - dodaje tajemniczo Stanisław Krause.
Ale na tym nie koniec zmian na bydgoskich uczelniach. Inne nie pozostają w tyle za WSG i również zapowiadają wprowadzenie nowych kierunków.
- Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, to już w październiku przyjmiemy pierwszych studentów informatyki, filologii hiszpańskiej i pracy socjalnej - nie kryje radości Monika Żuchlińska, rzeczniczka prasowa Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej.
Powstaną one na specjalne życzenie przyszłych studentów. - Staramy się wychodzić na przeciw oczekiwaniom młodych ludzi, dlatego wprowadzamy tylko te, na których chcą oni się uczyć - przyznaje Żuchlińska. W tym roku oferta dydaktyczna KPSW rozszerzyła się już o budownictwo.
Nowe kierunki powstaną także na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym. Będzie to architektura i urbanistyka oraz architektura krajobrazu. W kolejnych latach, uczelnia planuje otwarcie weterynarii.
- Tegorocznym hitem na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego była mechatronika i lingwistyka stosowana: angielski z arabskim - przyznaje Tomasz Zieliński, rzecznik UKW. - W przyszłym będą nimi dwie inżynierie: materiałowa i środowiska. Znajdzie się też coś dla humanistów. Uruchomimy studia drugiego stopnia filologii stosowanej z językiem niemieckim. Główny nacisk położony zostanie na praktyczne wykorzystanie języka - dorzuca.
Przyszli studenci na pewno będą mieli w czym przebierać, bo do wyboru mają aż 50 kierunków stacjonarnych pierwszego stopnia i 30 stacjonarnych drugiego stopnia. Ci, którzy zdecydują się na zajęcia w trybie zaocznym będą mieli niewiele mniejszy wyborów - 43 kierunki pierwszego stopnia i 28 magisterskich.
