Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy na numer alarmowy 112 dzwonią nawet 10-latki, które próbują sobie odebrać życie

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
W poniedziałek 13 lutego w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim wręczono awanse i wyróżnienia pracownikom Zespołu Centrum Powiadamiana Ratunkowego w Bydgoszczy.
W poniedziałek 13 lutego w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim wręczono awanse i wyróżnienia pracownikom Zespołu Centrum Powiadamiana Ratunkowego w Bydgoszczy. Tomasz Czachorowski
Zawód koordynatora numeru alarmowego 112 jest niezwykle trudny. W samej tylko Bydgoszczy w 2022 roku pod ten numer dzwoniono ponad 1 250 000 razy. Z okazji Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego koordynatorzy otrzymali wyróżnienia za swoją pracę.

Zobacz wideo: Mieszkańcy Wąbrzeźna chcą zatrzymać pociągi PKP Intercity

od 16 lat

- Najbardziej pamiętam te próby samobójcze dzieci, nastolatków. To są telefony czasem od 10-letnich dzieci, że "się pocięły" albo, że chcą skądś skoczyć. To są jednak ciężkie chwile w naszym zawodzie - mówi Agnieszka Siębor, która od 12 lat pracuje w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Bydgoszczy. Jest operatorem numeru 112.

- A takich sytuacji jest coraz więcej. Trudno jest rozmawiać z tymi dziećmi. Musimy do nich dotrzeć. W taki sposób, by na przykład chciały, by przyjechały do nich służby ratownicze. Musimy też tak zadawać te pytania, by dziecko się nam nie rozłączyło.

Wyróżnieni za pracę

W sobotę, 11 lutego Zespół Centrum Powiadamiana Ratunkowego w Bydgoszczy otrzymał specjalne wyróżnienie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji podczas centralnych obchodów Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112 w Krakowie. W poniedziałek 13 lutego w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim wręczono kolejne awanse i wyróżnienia pracownikom bydgoskiego zespołu.

To Cię może też zainteresować

Specjalne wyróżnienie szefa MSWiA i awans na wyższe stanowisko otrzymała, m.in. imiennie Kinga Sobieraj. Awansowani zostali koordynatorzy trenerzy Żaklina Owczarzak i Piotr Mickiewicz. Wyróżnienia otrzymali koordynatorzy: Iwona Hejda, Wojciech Kaczanowski, Joanna Kowalska, Joanna Pilarek, Luiza Zielińska. Poza tym wyróżnieni zostali starsi operatorzy numerów alarmowych: Kinga Białkowska, Patryk Brzeziński, Magdalena Jureko, Jacek Klinikowski, Marta Kozikowska, Karolina Pawlicka, Maciej Piotrowski, Marta Rygielska, Agnieszka Siębor, Patryk Stanicki, Patrycja Turowska, Izabela Ziemer. Z kolei za prowadzenie zajęć edukacyjnych o numerze 112 i za dodatkową służbę na rzecz uchodźców z Ukrainy uhonorowano: Marcelę Falkiewicz, Iwonę Hejdę, Joannę Kowalską, Martę Rygielską i Macieja Piotrowskiego. Wyróżnienia odebrały również Monika Ozdoba, psycholog Edyta Abramczyk, Marzena Smól i Magdalena Wysocka-Brunka.

Nie brakuje fałszywych wezwań

W Polsce numer jeden numer alarmowy 112 działa od 2013 roku. W 2022 roku bydgoskie centrum odebrało 1 254 328 zgłoszęń, to jest o ponad 22 tysiące więcej niż w roku 2021. Wywołań fałszywych, jak podaje K-PUW, było 420 344, czyli nieznacznie więcej w stosunki do poprzedniego roku. W 2022 roku fałszywych zgłoszeń na 112 było 801 073, co stanowiło ponad 63 proc. wszystkich połączeń.

Nie brakuje również osób, które dzwonią na numer alarmowy i blokują linię, próbując, np. zamówić taksówkę, alkohol, zamówić budzenie następnego dnia albo oczekując porady prawnej, lub w zakresie stosowania leków. Jak podkreśla Agnieszka Siębor, w ostatnich latach częściej dzwonią po pomoc dzieci i nastolatkowie: - Musimy sobie zdawać sprawę, że to nie są ludzie dorośli, więc rozmowa musi być luźniejsza. Pytania powinny być proste, nie za bardzo skomplikowane, rozbudowane. To z jednej strony trudne, by podtrzymać rozmowę, ale po prostu musimy, jako koordynatorzy odstawić na bok emocje. Musimy skupić się na zgłoszeniu, które przyjmujemy.

Jak dzwonić na 112?

Radosław Bogusławski, kierownik Centrum Powiadamiania Ratunkowego radzi: - Najważniejszą rzeczą, kiedy dzwonimy pod numer alarmowy, jest przekazać informację, gdzie się znajdujemy. Może się tak zdarzyć, że wyładuje nam się bateria w telefonie, wówczas CPR będzie miało tylko informację o naszej lokalizacji. W takiej sytuacji, mimo że nie zdążmy powiedzieć, czego dotyczy zgłoszenie, to i tak zostanie ono przekazane policji. Ważne jest też, by zwięźle powiedzieć, o co chodzi, nie ma mowy o słowotoku. Nigdy nie możemy się rozłączać jako pierwsi, bo być może operator będzie chciał nas połączyć z konkretną służbą.

Numer 112 służy do zgłaszania przypadków nagłych, w których zagrożone jest zdrowie i życie. Za bezprawne wywołanie alarmu, zgodnie w art. 66 kodeksu wykroczeń, grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1,5 tys. zł. A, jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, dodatkowo zgłaszający może dostać do zapłaty nawiązkę w wysokości 1 tys. zł.

W uroczystości w K-PUW wzięli również udział dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Rafał Rewoliński oraz przedstawiciele służb mundurowych.

-

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska