Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy nie chcesz marnować jedzenia? Zobacz, jak możesz temu zapobiec

Dominika Sobczyńska
Dominika Sobczyńska
Jadłodzielnia WSG Foodsharing w Bydgoszczy założyła dwa punkty, gdzie można oddać lub wziąć żywność. Znajdują się przy ul. Naruszewicza 11 oraz Obrońców Bydgoszczy 1.
Jadłodzielnia WSG Foodsharing w Bydgoszczy założyła dwa punkty, gdzie można oddać lub wziąć żywność. Znajdują się przy ul. Naruszewicza 11 oraz Obrońców Bydgoszczy 1. Tomasz Czachorowski
Każdy chociaż raz nie zwrócił uwagi na zbliżający się termin końca ważności jakiegoś produktu. Gdy nie wiemy jak go szybko użyć, często ląduje w śmietniku. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy zaradziła temu problemowi, a ich pomysł coraz częściej spotyka się ze społeczną aprobatą.

Zobacz wideo: Nowa jadłodzielnia WSG w Bydgoszczy

To z ich inicjatywy zaczął działać foodsharing, czyli idei polegająca na ograniczeniu marnowania żywności i dzielenia się nią z innymi. Jest to coraz bardziej popularne w wielu miastach. Jadłodzielnia WSG Foodsharing w Bydgoszczy założyła dwa punkty składowania jedzenia.

Kiedyś funkcjonował „Karmnik”, dziś stoją szafy z lodówkami

Uczelnia była również twórcą poprzedniej jadłodzielni WSG. Było to pomieszczenie niewielkich rozmiarów i niektóre osoby wzdragały się przed wejśceim do środka.

Pojawił się więc pomysł szafy z lodówką - tylko tyle potrzeba do stworzenia takiego punktu. W Bydgoszczy stoją na ul. Naruszewicza 11 i Obrońców Bydgoszczy 1. Zorganizowanie punktów nie jest trudne, problem może sprawiać jedynie miejsce jej postawienia oraz możliwość podłączenia do prądu.

- Widzimy, że wiele osób prywatnych, firm cateringowych czy restauracji przywozi jedzenie, ale też wiele osób przychodzi się czymś poczęstować. Czasami przynoszą inne produkty ze swojego domu. Korzystają z tego również pary młode, których goście nie zjedli wszystkiego ze stołu weselnego. Możesz też zostawić kanapkę niezjedzoną w pracy czy „pandemiczny makaron”, kupiony na zapas – mówi Marta Sikora, współzałożycielka jadłodzielni.

Jeśli ktoś byłby chętny do założenia takiego punktu, można skontaktować się z Jadłodzielnią WSG Foodsharing w Bydgoszczy na Facebooku. Ekipa jest otwartym zespołem, który chętnie pomoże, podpowie i podzieli się swoim 5-letnim doświadczeniem.

To może Cię zainteresować

Jadłodzielnia to nie tylko żywność dla bezdomnych i ubogich

Istnieje stereotyp na temat tej inicjatywy. Wiele osób uważa, że żywność z takich miejsc nie jest dla nich. Organizatorzy mówią, iż ma to na celu pomaganie w niemarnowaniu, więc nieważne czy jesteś studentem, emerytem czy lekarzem. Jeśli czegoś potrzebujesz i tego nie zmarnujesz - po prostu to weź.

Swoje działanie opierają na zaufaniu społecznym. Od początku funkcjonowania foodsharingu nie było żadnego przypadku zatrucia jedzeniem. Zwracają uwagę również na to, by biorąc coś z półki, wykorzystać zmysł smaku, węchu, wzroku i dotyku. Możemy tak sprawdzić, czy coś nadaje się do spożycia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: W Bydgoszczy nie chcesz marnować jedzenia? Zobacz, jak możesz temu zapobiec - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska