Głód jest jednym z największych problemów współczesnego świata. Według Światowej Organizacji Zdrowia aż 1/3 ludności na świecie głoduje. Celem kampanii prowadzonej przez PCK jest właśnie uświadomienie społeczeństwu rozmiarów problemu ubóstwa i głodu. Tegoroczna - pod hasłem „Zamieniamy głodne na godne dzieciństwo” - miała na celu również zapewnienie potrzebującym dzieciom ciepłego posiłku i kompleksowej opieki.
Zbiórki w sklepach i wsparcie Straży Miejskiej
Kampania „Światowego Dnia Żywności i Walki z Głodem” w Kujawsko Pomorskim Oddziale Okręgowym PCK w Bydgoszczy miała wiele wymiarów. Ogłoszono zbiórkę trwałej żywności (która zresztą trwa) w szkolnych kołach PCK i kołach wolontariatu na terenie bydgoskich szkół. Jej finał przewidziano na 21 października. Od 11 do 21 października z kolei trwają zbiórki żywności w wybranych bydgoskich marketach i 21 listopada - dzięki uprzejmości Straży Miejskiej - dary zostaną przywiezione do punktu PCK, a potem sukcesywnie będą wydawane dla osób potrzebujących.
Grochówka z wkładką i paczki żywnościowe
W środę w dwóch marketach EUROSPAR (d. Piotr i Paweł) w Bydgoszczy w ramach kampanii, oprócz zbiórki żywności, prowadzono akcję informacyjną o nie marnowaniu żywności, zaś wolontariusze rozdawali ulotki klientom o nie marnowaniu żywności i zapobieganiu marnotrawienia żywności w myśl hasła „Zmień sposób myślenia - nie marnuj jedzenia”.
Główna akcja odbyła się na dziedzińcu PCK przy ul. Warmińskiego 10 w Bydgoszczy, gdzie zorganizowano poczęstunek (grochówka z wkładką) dla osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością, biednych, głodnych i potrzebujących, natomiast dla dzieci przygotowano drugie śniadanie w postaci smacznych bułeczek.
Wydawano też paczki z żywnością (pochodzącą ze zbiórek w marketach i szkołach) dla rodzin wielodzietnych, matek samotnie wychowujących dzieci, dla osób o niskich dochodach - dla emerytów i rencistów oraz innych osób potrzebujących pomocy.
Pieniądze wciąż potrzebne
- Wierzymy, że dzięki naszej kampanii uda nam się uwrażliwić społeczeństwo na krzywdę drugiego człowieka, poprzez ukazanie problemu głodu i ubóstwa w mieście, a przy okazji pozyskać jak najwięcej pieniędzy na programy dożywiania najbiedniejszych rodzin - mówi Maria Kapuścińska z bydgoskiego PCK.
Przypomnijmy, że PCK, poza walką z głodem i ubóstwem, stara się także edukować społeczeństwo w zakresie odżywiania i prowadzenia zdrowego stylu życia. Zapewnia potrzebującym dzieciom ciepły posiłek, wyprawkę szkolną, ubranie, pomoc w nauce oraz letni wypoczynek. Uczy dzieci bezpiecznych zachowań, zasad pierwszej pomocy i postawy społecznego zaangażowania.
