MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy o ochronie małoletnich - wojewódzka konferencja edukacyjna

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Z uczestnikami konferencji „Otwórz oczy - standardy ochrony małoletnich” online połączyła się Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka, która była współautorką tzw. ustawy Kamilka z Częstochowy.
Z uczestnikami konferencji „Otwórz oczy - standardy ochrony małoletnich” online połączyła się Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka, która była współautorką tzw. ustawy Kamilka z Częstochowy. Arkadiusz Wojtasiewicz
„Otwórz oczy - standardy ochrony małoletnich” - pod takim hasłem we wtorek (4 czerwca) w Bydgoszczy odbyła się wojewódzka konferencja edukacyjna. Uczestniczyli w niej dyrektorzy, nauczyciele i specjaliści ze szkół i placówek oświatowych regionu.

Konferencję w Urzędzie Wojewódzkim zorganizowało Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy we współpracy z Kujawsko-Pomorskimi Centrami Edukacji Nauczycieli oraz Miejskim Ośrodkiem Edukacji Nauczycielami w Bydgoszczy. Zainteresowanie wykładami i panelami edukacyjno-dyskusyjnymi było duże. Na część wykładową przybyło ok. 200 osób, z kolei w panelach edukacyjnych wzięło udział blisko 100 osób.

Przypomnijmy, że 15 lutego br. weszły w życie przepisy nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, czyli tzw. ustawy Kamilka z Częstochowy. Ustawa zawiera szereg rozwiązań, mających na celu lepszą ochronę dzieci przed przemocą i zapewnienie im kompleksowej pomocy w przypadku skrzywdzenia. Zakłada, m.in., wprowadzenie standardów ochrony małoletnich we wszystkich placówkach, w których przebywają dzieci.

- Mają one przede wszystkim pomóc w zapewnieniu dzieciom bezpieczeństwa, bo także obowiązkiem szkoły jest, żeby dzieci czuły się w niej dobrze zaopiekowane - mówiła Izabela Ziętka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, która przyjechała do Bydgoszczy. - Niestety, po śmierci Kamilka zauważyliśmy, że nie tylko szkoła, ale tak naprawdę państwo w takich sytuacjach nie działa i że wspólnie, ponadresortowo musimy usiąść i zastanowić się nad rozwiązaniami, które wpłyną na to, że żadne dziecko więcej nie zostanie skrzywdzone czy to w szkole, czy to w domu.

Jak podkreślała Izabela Ziętka, przepisy to jedno, ale potrzeba też ludzkiej wrażliwości i narzędzi, by w szkole czy poradniach psychologiczno-pedagogicznych zdecydowanie lepiej można było zauważać, kiedy dziecku dzieje się krzywda.

Rzeczniczka Praw Dziecka: - Musimy wsłuchać się w głos dzieci

Z uczestnikami konferencji online połączyła się Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka, która była współautorką tzw. ustawy Kamilka z Częstochowy i podzieliła się też swoimi doświadczeniami.

- Kiedy wykonywałam zawód adwokatki i spotykałam się z dziećmi, często mówiły, że nie są one słyszane - mówiła Monika Horna-Cieślak. - Dlatego musimy pytać dzieci o ich zdanie, o ich potrzeby i oczekiwania. Mieć dla nich czas, być autentycznie zainteresowani tym, co dziecko mówi. My dorośli jesteśmy przewodnikami dla dziecka. Nie możemy reagować dopiero wtedy, gdy dochodzi już do tragedii, ale musimy stawiać na profilaktykę. Standardy ochrony małoletnich są właśnie taką profilaktyką. To nie jest sucha procedura, lecz jasna ścieżka reagowania, kiedy mamy podejrzenie, że dziecku dzieje się coś niepokojącego w domu czy innych środowiskach, w których funkcjonuje.

Grażyna Dziedzic, kujawsko-pomorska kurator oświaty, podkreśla, że temat jest wielkiej wagi i trzeba o tym rozmawiać.

- To pierwsza taka konferencja w naszym województwie - mówi Grażyna Dziedzic. - Dyskutując o tym problemie chcemy z jednej strony uwrażliwić i wzbudzić czujność dyrektorów, nauczycieli, specjalistów i terapeutów ze szkół i placówek oświatowych, ale też wesprzeć ich we wdrażaniu standardów ochrony małoletnich.

Wykłady i panele edukacyjne cieszyły się dużym zainteresowaniem

W placówkach oświatowych w województwie kujawsko-pomorskim standardy ochrony małoletnich są już wdrażane.

- W nowym roku szkolnym będziemy sprawdzać, jak to działa - mówi Alina Nejman z Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. - Do 31 sierpnia standardy ochrony małoletnich muszą być wdrożone, ale to nie oznacza, że nie mogą one ewaluować. To nie ma być dokument do szuflady, lecz rzeczywiście standardy, które będą chroniły dziecko i odpowiadały na potrzeby.

Celem konferencji było też upowszechnienie wśród nauczycieli wiedzy wspomagającej wyjaśnienie dzieciom tematyki związanej z zasadami ochrony małoletnich oraz przygotowanie i udostępnienie przedszkolom, szkołom, placówkom pozaszkolnym i wychowawczym oraz kształcenia specjalnego, materiałów merytorycznych wspierających pracę nauczycieli z małoletnimi.

Konferencję podzielono na dwa bloki. W pierwszej części odbyły się wykłady o sytuacji psychologicznej dziecka krzywdzonego i rozpoznawaniu krzywdzenia dziecka. Można było się też dowiedzieć, jak rozmawiać z dzieckiem i rodzicami o krzywdzeniu oraz jakie są zadania pracowników szkoły w sytuacji rozpoznania lub podejrzenia krzywdzenia.

Część druga obejmowała 6 paneli edukacyjno-dyskusyjnych: dla przedszkoli, szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, dla psychologów, placówek pozaszkolnych i wychowawczych oraz placówek kształcenia specjalnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Bydgoszczy o ochronie małoletnich - wojewódzka konferencja edukacyjna - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska