www.pomorska.pl/bydgoszcz
Więcej informacji z Bydgoszczy znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/bydgoszcz
- To już druga konferencja z cyklu "Etyka w mediach w dobie globalizacji", która poświęcona została internetowi. Dlaczego jest on tak ważny?
- Internet jest obecnie na tyle powszechny, że trzeba wiedzieć, jakimi regułami się rządzi. Jak każde narzędzie niesie ze sobą pewne zagrożenia, ale wiadomo, im lepiej poznajemy daną rzeczywistość, tym lepiej potrafimy z niej korzystać, a kiedy trzeba to także się przed nią bronić. Trzeba pamiętać, że internet to wspaniała płaszczyzna do rozwoju nie tylko przyjaźni, ale przede wszystkim wszelkich możliwych dziedzin m.in. kultury czy nauki. Szkoda by było, żeby człowiek tego nie wykorzystał. Podczas konferencji padło nawet stwierdzenie, że to dar od Boga.
- Dyskutowano także o wpływie internetu na rozwój naszych małych ojczyzn
- Rzeczą normalną jest, że jesteśmy mocno uformowani przez region, w którym żyjemy. Dzięki internetowi, nie jesteśmy anonimowi, tylko rozpoznawalni. To właśnie przez tą wspólną tożsamość, współpraca przebiega dużo sprawniej. Najlepiej widać to na forach internetowych, regionalnych portalach i stronach internetowych gazet. Internet daje nam ogromne możliwości promocji naszych małych ojczyzn. To świetna droga informowania i komunikowania się.
- Czy zdaniem Księdza, nasz region wystarczająco korzysta z tej szansy?
- Z całą pewnością bardzo dużo już zostało w tym kierunku zrobione. Ale wiadomo, nie wolno na tym poprzestać. Z tego co wiem, Urząd Marszałkowski jest w trakcie przygotowywania kolejnych programów rozwoju naszego regionu właśnie poprzez internet.
- Mówi się jednak, że internet sprzyja izolacji społecznej
- Nie zgodzę się z tym. Internet z całą pewnością nie może zastąpić normalnych relacji międzyludzkich, ale może je wzbogacić, dopełnić. To jak wykorzystamy jego możliwości, zależy od nas.
- Czy już wiadomo, o czym będzie kolejna konferencja?
- Najprawdopodobniej porozmawiamy o prawdzie w mediach. To jednak jeszcze nic pewnego.