https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W bydgoskiej Hali Pomp rozmawiano o wyzwaniach klimatycznych i bezpieczeństwie

Maciej Czerniak
Opracowanie:
Konferencja poświęcona zabezpieczeniu dostępu do wody w czasach globalnych wyzwań odbyła się w Hali Pomp należącej do bydgoskiej spółki wodociągowej
Konferencja poświęcona zabezpieczeniu dostępu do wody w czasach globalnych wyzwań odbyła się w Hali Pomp należącej do bydgoskiej spółki wodociągowej MWiK
W Hali Pomp w Bydgoszczy na temat wyzwań klimatycznych i bezpieczeństwa oraz kierunków rozwoju miast dyskutowali przedstawiciele Komisji Europejskiej, Europejskiego Komitetu Regionów i EFTA, czyli Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu.

Podczas dwudniowego spotkania w zabytkowej Hali Pomp należącej do Miejskich Wodociągów i Kanalizacji uczestnicy debatowali, m. in. o roli podejścia terytorialnego we wzmacnianiu spójności Unii Europejskiej i budowaniu odporności miast i regionów na zmiany ekonomiczne, demograficzne i klimatyczne.

Spotkania w ramach polskiego prezydencji w UE odbyły się 12 i 13 marca. Eksperci państw członkowskich, państw EFTA oraz instytucji europejskich obradowali między innymi w sprawach rozwoju metropolii oraz ochrony środowiska.

Z Komisji Europejskiej i Komitetu Regionów UE

Jak zapewnia rzecznik prasowy MWiK, Tomasz Okoński, obrady stworzyły też "niepowtarzalną okazję do zaprezentowania Bydgoszczy jako miasta, które skutecznie walczy z niekorzystnymi zmianami klimatycznymi". Mowa tu o systemie retencji, który nawiązuje do idei miasta-gąbki, a były rozbudowywany w Bydgoszczy w ostatnich latach.

W debacie uczestniczyli ponadto przedstawiciele Norwegii, Komisji Europejskiej, Europejskiego Komitetu Regionów, a także reprezentanci Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego, ESPON, URBACT i Interreg Europa. Gospodarzem wydarzenia było Ministerstwo Funduszy i Rozwoju Regionalnego. Jak czytamy w komunikacie po wydanym po wydarzeniu, eksperci rozmawiali o "rozwoju różnych regionów i rozwiązań, które można zastosować w politykach UE". Dyskutowano również o tym, jak ważna jest rola regionów w realizacji głównych celów UE i jak można to włączyć do już działających i planowanych systemów współpracy

Iny temat na agendzie konferencji dotyczył dzielenia się doświadczeniami i pomysłami "na wspieranie zrównoważonego rozwoju miast, biorąc pod uwagę obecne i przyszłe wyzwania". Bezpośrednim nawiązaniem do tematyki urbanizacji była dyskusja o założeniach nowego programu unijnej polityki miejskiej, nad którym pracuje Komisja Europejska.

Bydgoska retencja to też polisa na trudne czasy

- Uczestnicy spotkań byli także żywo zainteresowani działalnością bydgoskich wodociągów w zakresie wykorzystania funduszy unijnych w procesie rozwoju sieci wodno-kanalizacyjnej w naszym mieście oraz projektu deszczowego - informuje na swojej stronie MWiK.

- Przygotowaliśmy filmy oraz prelekcję, które w sposób kompleksowy przedstawiły realizowane przez nas zadania - podkreśla Tomasz Okoński. - Temat retencji był interesujący dla wszystkich uczestników, a nasza wizja miasta-gąbki została uznana za nowatorską i godną naśladowania. To kolejny dowód na to, jak ważne są działania, które realizujemy i które są w stanie przeciwdziałać negatywnym zmianom klimatycznym. 

Podsumowanie wszystkich dyskusji zostanie przedstawione na spotkaniu Dyrektorów Generalnych UE 24 i 25 kwietnia w Warszawie, a jej efekty znajdą odzwierciedlenie we wspólnej deklaracji, którą planuje się przyjąć podczas spotkania ministrów UE 21 maja w stolicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska